DANIEL ADAMSKI – FOTOGRAFIA

Relacja Ewy Rutkowskiej

Daniel Adamski FOTOGRAFIA

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie

Galeria „Pod Kopułą”. Wernisaż 15 marca 2017

Na I piętrze naszej pięknej Książnicy 15 marca br. odbył się wernisaż wystawy z cyklu fotograficznego „Akt Miejski”, którego autorem jest gorzowski artysta Daniel Adamski. Podczas wernisażu artysta przybliżył widzom pomysł cyklu. Wyjaśnił, że  chodzi  m.in. o ocieplenie zimnych stosunków, panujących od lat  między dwoma miastami, Gorzowem Wielkopolskim i Zieloną Górą. To takie symboliczne scalanie miast i mieszkańców. Jest to także promocja małej architektury obu tych miast.

Fotografie były wykonywane w Gorzowie i Zielonej Górze.

Pomnik, to z natury dzieło zimne i ciężkie. Stojąca obok niego naga dziewczyna, swym wdziękiem i urodą na pewno nieco ociepla nie tylko pomnik, ale też to miejsce wokół. Pozwala spojrzeć na okolicę zupełnie inaczej. Do stojących pomników w różnych częściach miasta przyzwyczailiśmy się. Prawie nikt przy nich nie zatrzymuje się na dłużej. Być może patrząc na fotografię na wystawie, postaramy się umiejscowić pomnik w mieście, dowiedzieć, kogo on przedstawia, dlaczego tu stoi?  Dowiedzieć się więcej o swoim mieście i mieście zza przysłowiowej miedzy.

Są już plany innych artystycznych i niekonwencjonalnych wspólnych przedsięwzięć.

Fotografie te po raz pierwszy zostały publicznie zaprezentowane w 2010 roku podczas Dni Województwa Lubuskiego. W 2012 roku cykl ten zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Konfrontacje Fotograficzne. Przewodniczący jury Adam Sobota, historyk Muzeum Narodowego we Wrocławiu, napisał wtedy w katalogu:

„Daniel Adamski wykorzystał miejską scenerię Gorzowa, aby skonfrontować elementy architektury i ustawione na ulicach rzeźby z ciałami nagich modeli i  modelek. Ten żartobliwy pomysł ma też poważniejszą wymowę poprzez przeciwstawienie ciał, potraktowanych jako żywe rzeżby, martwym pomnikowym formom. Zestawienie erotycznej witalności i oschłości bezludnego miejskiego pejzażu, ukazanego w czarno-białej tonacji, ma działanie wykraczające poza czysto estetyczną grę”.

Daniel Adamski, rocznik 1978, gorzowianin. Studia magisterskie z fotografii ukończył na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jest trzykrotnym stypendystą  Prezydenta Miasta Gorzowa. Laureatem wielu nagród na konkursach fotograficznych. Jest także organizatorem dziewięciu edycji „Galerii Bezbronnej”, podczas „Nocnego szlaku Kulturalnego”. Oraz producentem płyty muzycznej pt. „Piosenki Miasta Średniej Wielkości”. I współorganizatorem zielonogórsko-gorzowskiej wystawy „Sztuka Miasta Look & See”, a obecnie pomysłodawcą i koordynatorem lubuskiego projektu  AUA – „Akcja Utylizacja Animozji”.

Daniel Adamski jest autorem 17 indywidualnych wystaw fotograficznych i uczestnikiem 44 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Wystawa czynna będzie do maja br. .

 Ewa Rutkowska  

1,158 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.