Obchodzony 28 marca Dzień Pioniera jest równocześnie dniem od którego w 1945 r. zaczął się polski Gorzów. W tym roku przypada 72. rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie. Z tej okazji, władze miasta zaprosiły gorzowskich pionierów na spotkanie o godz. 10.00 w sobotę, 25 marca 2017 r. do sali sesyjnej ratusza. Była minuta ciszy ku czci Pionierów zmarłych w ostatnim czasie, podziękowania, życzenia ale też możliwość zbadania ciśnienia i poziomu cukru oraz wspólne zdjęcie. Wszystko przy doskonałych wypiekach przygotowanych przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych.
W trakcie spotkania ciepłych podziękowań za Gorzów, budowany na trwałych fundamentach i życzeń skierowanych do Pionierów nie szczędził prezydent Jacek Wójcicki oraz obecni na uroczystości gorzowscy radni: przewodniczący Rady Miasta Sebastian Pieńkowski, z-ca przewodniczącego Jan Kaczanowski, Jerzy Sobolewski i Grażyna Wojciechowska. W imieniu własnym i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej życzyła Pionierom dużo sił i zdrowia była już dyrektor Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie Justyna Pawlak wraz z obecną dyrektor tego Centrum Beatą Kulczycką.
Pani Zofia Nowakowska szefowa klubu Pioniera mówiła o działalności klubu polegającej m. in. na dokumentowaniu polskiej historii miasta poprzez zbieranie i opracowywanie wspomnień pionierów. Funkcjonowanie tego klubu prof. Dariusz Rymar dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp. nazwał ewenementem i jak zauważył, warto byłoby utrwalić tę działalność opracowując wspólną publikację. Do dzielenia się wspomnieniami z pierwszych powojennych lat zachęcał też regionalista Robert Piotrowski.
W odpowiedzi na poruszany zawsze, przez panią Zofię Nowakowską problem opieki nad niszczejącymi grobami samotnych pionierów, Sebastian Pieńkowski poinformował, że jest szansa na uporządkowanie w przeciągu dwóch-trzech lat cmentarza przy ul. Warszawskiej, w ramach projektu „Dziedzictwo Sakralne Doliny Dolnej Warty”. Nekropolia ta jest miejscem wiecznego spoczynku wielu zasłużonych dla miasta osób.
O trudach budowania polskiego Gorzowa, Dzieciach Wojny i potrzebie szacunku do człowieka mówił Augustyn Wiernicki prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. W prowadzonym przez to Stowarzyszenie, ośrodku wypoczynkowym w Długim (gm. Strzelce Krajeńskie) pionierzy spędzili kilka dni ubiegłego lata, które przypomniał 10-minutowy film z tego pobytu zaprezentowany na spotkaniu. Stanisław Samociak związany z Gorzowem od 1953 r. wspomniał Orlęta Lwowskie i wyrecytował wiersz im poświęcony oraz zaśpiewał na znaną melodię, trochę zmodyfikowaną piosenkę „Szła babeczka do laseczka”.
Repatriantka ze wschodu, dziś gorzowianka i pionierka Katarzyna Sieroń oznajmiła, że w ramach akcji 760 drzew na 760-lecie miasta posadziła w imieniu pionierów dąb z etykietą „Pionier” w parku 750-lecia i zapewniła, że drzewko doglądać będzie nadal. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również możliwość bezpłatnego zbadania ciśnienia i poziomu cukru. Pielęgniarka Anna Jankowska stwierdziła, że z tej możliwości skorzystało blisko 30 osób. W sobotniej uroczystości oprócz ok. 20 pionierów wzięły również udział dzieci nieżyjących już pionierów. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie.
Tekst i foto Helena Tobiasz
1,556 total views, 1 views today