W kazaniu bp Put nawiązał do kończącego się dziś Adwentu, przypominając jego krótki rys historyczny. Odnosząc się do dzisiejszego święta, bp powiedział: – co ciekawe, tymi którzy są świadkami tego publicznego Objawienia Chwały Bożej nie są Żydzi, kapłani, lewici czy cały naród izraelski ale Mędrcy ze Wschodu.
Można zapytać mówił bp Put, jaką więc rolę w naszej wierze, w naszym Objawieniu odgrywają ci, którzy Boga nie znają albo nie wyznają tej wiary jak my ją wyznajemy?
Odpowiadając, hierarcha stwierdził, że w tajemnicę Zbawienia wpisane były także narody pogańskie, inne nacje, inne ludy, także ci, którzy nie podzielają naszej wiary. Bo zbawienie nie jest wyłącznie dla ludzi, którzy wierzą. Zbawienie jest dla wszystkich. A dzisiejsza uroczystość, potwierdza, że Mędrcy rozpoznają w Dziecięciu – Zbawiciela.
Dalej duszpasterz zauważył, że te rozterki dotyczą każdego z nas, którzy zachowują przykazania, są w Kościele, wierzą w jego naukę, starają się żyć według wiary. A Pan Bóg błogosławi też innym, daje szczęście i bogactwo, tym którzy nie wierzą i nie są katolikami. – To jak to jest? Po co mam zachowywać te przykazania, umartwiać się i troszczyć o te sprawy? – powiedział bp Put, odpowiadając, że dzisiejsza uroczystość odpowiada na te pytania. Dzisiaj dziękujemy Bogu za Mędrców, którzy rozpoznali Nowonarodzonego jako Mesjasza, tak dziękujemy za to że byli konkretni ludzie, którzy ciągle chcieli żyć prawem Pańskim, po to aby chwała Pańska się w nich objawiła – podkreślił bp Put.
Po południu z Placu Grunwaldzkiego wyruszył kilkutysięczny orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami Mieszka I i Bolesława Chrobrego do Betlejem zlokalizowanym przy gorzowskiej katedrze.
W programie Orszaku znalazło się śpiewanie kolęd z zespołami Nowonarodzeni i Urwisy Maryi, jasełka w wykonaniu uczniów Katolickiego Liceum im. św. Tomasza z Akwinu, inscenizacja uczniów II Liceum Ogólnokształcącego – 1000. rocznica koronacji Chrobrego na pierwszego króla Polski, wspomnienie 80. rocznicy powrotu Polski na zachodnie ziemie piastowskie.
– Uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Przypomina nam ona, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Orszak promuje polskie obyczaje i rodzinne tradycje, przypomina historyczne wydarzenie narodzin Jezusa Chrystusa i początek nowej epoki w dziejach ludzkości – napisano na stronie gorzowskiej katedry.
Organizatorami Orszaku są gorzowskie parafie, Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, Miasto Gorzów, Miejskie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Bractwo św. Józefa.
30 total views, 6 views today