DYRYGENT MONIKA WOLIŃSKA – POŻEGNAŁA GORZOWSKICH MELOMANÓW

PrezMoniMonTortmMo

Dyrygentka Monika Wolińska – dyrektor orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, dyrektor artystyczna Festiwalu Muzyki Współczesnej, po czterech latach współpracy z FG, pożegnała  melomanów grodu nad Wartą. W tym dniu o godz. 20 poprowadziła tu ostatni koncert dla gorzowian.

Kameralne spotkanie z melomanami rozpoczęło się krótkim filmem obrazującym migawki  pracy twórczej w FG prof. Moniki Wolińskiej, która m.in. jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pokazana na filmie pełna ekspresji Dyrygent – roześmiana, zadumana,  nostalgiczna, tańcząca i twardo stąpająca, dziś była po prostu kobieca – elegancka delikatna, niezwykle taktowna.

Na początku tego roku dyrekcja FG poinformowała, że Monika Wolińska pracować będzie tylko do końca sezonu artystycznego. Dzisiaj Pani Dyrygent kierowała do swojej ukochanej publiczności ciepłe słowa podziękowania za udział we wszystkich muzycznych wydarzeniach, które współtworzyła. Natomiast prezydentowi miasta Jackowi Wójcickiemu życzyła, żeby pamiętał o filharmonii.

„Dziękuję bardzo Państwu, że byliście z nami. Nie ma co ukrywać były też trudne chwile i wtedy przeżywaliśmy je także razem. Wywiozę z Gorzowa najpiękniejsze wspomnienia, radości i osób, które tutaj poznałam. Oprócz muzycznych przyjaźni zawiązałam tu także moje prywatne przyjaźni, które będę ceniła i pielęgnowała do końca życia” – powiedziała maestra Wolińska.

Gorzowscy miłośnicy muzyki zapewniali, że zawsze będą pamiętać o jej zaangażowaniu  twórczym. i rozsławianiu miasta. Potem ustawieni w kolejce dziękowali, składali podarunki i kwiaty a następnie częstowali się tortem, na którym widniał wizerunek dyrygentki rozsławiającej Gorzów także poza granicami Polski.

Także dziś w obecności Mariusza Wróbla –  od marca 2017 r. pełniącego funkcię dyrektora CEA Filharmonia Gorzowska,  Monika Wolińska symbolicznie przekazała batutę Jackowi Kraszewskiemu  nowemu dyrygentowi orkiestry.

Spotkanie prowadziła Urszula Śliwińska – rzecznik prasowy FG.

Kilka dni temu Monika Wolińska podzieliła się na portalu społecznościowym  radosną dla niej wiadomością, o tym, że spośród 161. dyrygentek z całego świata wyłoniono finałową szóstkę i zaproszono ją do programu-stypendium 2017 Hart Institute for Women Conductors, w Dallas. „Rozpoczynam piękną, nową, muzyczną przygodę mojego życia” – poinformowała artystka, którą ze łzami w oczach żegnali gorzowscy melomani.

To nie jest pierwszy światowy kontakt muzyczny Moniki Wolińskiej. „8 października 2009 roku zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall, gdzie poprowadziła Susquehanna Symphony Orchestra. Był to pierwszy w historii koncert, podczas którego za pulpitem dyrygenckim stanęła Polka i  jedną z nielicznych kobiet-dyrygentek na świecie, które dostąpiły zaszczytu występu w tej sali. Po występie, który zakończył się ogromnym sukcesem, słynny krytyk amerykański David Dubal powiedział: „Monika posiada to, czego brakuje wielu współczesnym dyrygentom – wielką wrażliwość i wspaniałe wyczucie brzmienia instrumentów” – można przeczytać w informacji autorstwa Małgorzaty Kosińskiej Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich na http://culture.pl/pl/tworca/monika-wolinska.

2,456 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.