SPOTKANIE Z LESZKIEM BOŃCZUKIEM

Boń

Leszek Bończuk, długoletni działacz kultury spotkał się z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Armii Polskiej w Gorzowie Wielkopolskim, aby opowiedzieć o aktualnych wydarzeniach.

Jednym z nich był „SMAK” czyli Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów, który we wrześniu tego roku odbył się tradycyjnie w Myśliborzu należącym do województwa zachodnio – pomorskiego. Przed laty miejscowość byłą w granicach województwa gorzowskiego i na tym terenie „SMAK” został zainicjowany. Zanim wydarzenie zostało nazwane SMAK-iem, nosiło nazwę Spotkania Twórców i Wykonawców Piosenki Amatorskiej /STiWPA/. Odbywa się zawsze w Miejskim Ośrodku Kultury.

Była to 39. ta edycja spotkań, w ramach których odbyły się warsztaty twórcze, jamm sesion, koncerty gwiazd, koncerty konkursowe młodych twórców i koncert galowy. W tym roku wystąpili m.in.: Pi-eR-2, trio: Krystyna Prońko, Adam Wendt i Przemek Raminiak.

Młodych autorów i kompozytorów do działania zainspirowali w 1978 r. : Elżbieta Kuczyńska i Rafał Zapadka z gorzowskiego WDK  /Wojewódzkiego Domu Kultury/, którzy przedstawili swój projekt w urzędzie, w którym Bończuk pracował. Machina ruszyła i działa do dziś. Współtwórcą od 1983 r. jest także szczeciński twórca Leszek Szopa. Następnie do działania przystąpili: Janusz Kondratowicz – pełniący funkcję kierownika artystycznego i Krzysztof Heering – kierownik muzyczny.

Leszek Bończuk wspomniał wielu znanych twórców, którzy przez długie lata współpracowali  z myśliborskim SMAK-iem.

Wiesław Strebejko – nieżyjący już plastyk, wykonał pierwszy plakat z pisklęciem, symbolizującym narodziny adepta sztuki. – Logo tego plakatu towarzyszy nam do dziś – wspominał Leszek Bończuk.

Natomiast Andrzej Poniedzielski wygłaszał swoje rymowanki z niebywałym wdziękiem i dowcipem przez wiele lat prowadząc przesłuchania młodych twórców i koncerty SMAK-u.

Oto jedna z nich: „Mówi się, „że są granice smaku”, różnie to ma się, na przestrzeni naszej, tej od gór aż do morza. Jeśli kiedyś będzie na to definicja, to z dopiskiem: NIE DOTYCZY MYŚLIBORZA.

Jedną z rymowanek Poniedzielski zadedykował Ewie Rutkowskiej z ówczesnego WDK, która była gospodynią „SMAKU”: „ W boru głupoty, w boru bezsensów. Pośród zawiści suchych liści. Jest taka Ewa. U niej się śpiewa. Słucha się. Czuje. I myśli”.

Andrzejowi Poniedzielskiemu za rymowanki, Leszek Bończuk odwzajemnił się wierszem pt. „Miętowy kot”, w którym napisał m.in.: „ A kto tak sprytnie rymowanki gada? A kto z rękawa w wersy je układa? Ni stary to? Ni młody? Do Woja Myślibora podobny z urody a także przez fryzurę/a^la cztery pieski/. Wiecie kto to? Wiecie? Toż to – Andrzej Poniedzielski! Potem pan Leszek przyrównał Andrzeja do Mufki: „Mufka nie splamił się nigdy, nie leżał pod płotem, nie był też nigdy Wojem…. Za to został kotem!”. ……Sochackiego i Osieckiej SMAK-OWITYM – Miętowym Kotem”.

Leszek Bończuk przypomniał, że w Myśliborzu debiutował Zbigniew Zamachowski – zaśpiewał „Kołysankę”, za którą dostał „Szczebel do Kariery”, bo nagrodami w „ SMAKU” są Hebanowy i Dębowy Szczebel do Kariery.

W folderze wydanym na 30. lecie „SMAKU”, Bończuk wspomniał o nieżyjącym już Jerzym Pawle Dudzie, który był instruktorem, autorem i uczestnikiem wszystkich edycji myśliborskich spotkań twórczych.

Opowiadanie o historii „SMAKU” Leszek Bończuk urozmaicił muzyką rozrywkową, którą  wykonał na pianinie.

Na twórcze smakowe wydarzenie przyjeżdżali do Myśliborza jako jurorzy: Janusz Kondratowicz, Agnieszka Osiecka, Andrzej Waligórski, Jonasz Kofta, Leszek Długosz, Waldemar Parzyński, Andrzej „Ibis” Wróblewski, Zbigniew Górny, Jarosław Kukulski, Marek Majewski, Jacek Skubikowski, Elżbieta Adamiak i Andrzej Poniedzielski, Tadeusz Woźniak i Magda Majchrzak, Piotr Rubik, Jacek Gaszyński, Magda Czapińska, Justyna Holm, Jerzy Derfel, Andrzej Ozga, Aleksander Nowacki, Krzysztof Daukszewicz.

Leszek Bończuk – ur. się 21 grudnia 1949 roku w Myśliborzu. W Gorzowie mieszka od 1975 roku. Jest współzałożycielem m.in Gorzowskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, cygańskiego festiwalu  Romane Dyvesa,pomysłodawcą Wigilii Narodów organizowanych w Gorzowie od 2006 roku.

256 total views, 3 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.