„PEGAZ LUBUSKI” PO RAZ SIEDEMDZIESIĄTY

Relacja Ewy Rutkowskiej

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta

Gorzów Wlkp. , 20 września 2017

Spotkanie z „Pegazem na żywo”, po raz siedemdziesiąty otworzył Prezes ZLP O/Gorzów, Ireneusz K. Szmidt. I na początek zadał wszystkim pięciominutową zadumę nad  umieszczonym w tym numerze czasopisma „Poematem dla dorosłych” z 1955 roku  Adama Ważyka. Są tu też osobiste wspomnienia Ireneusza z czasów tzw. „odwilży” i fascynacja Ważykiem i Poematem.

W tym zacnym, siedemdziesiątym numerze Pegaza znalazł się nowy cykl poetycki, zatytułowany „Odwilż”. Wstępem do tego cyklu są wiersze  Julii Kusiak, pt. „Pociągi”, „jaskółki”, popiołki” i inne  znajdujące się na stronie siódmej.  Dalej znajdują się krótkie „odkopane” przez Prezesa teksty Kazimierza Furmana. Nowe wiersze poetek i poetów gorzowskich Patrycji Kopackiej, Ireny Zielińskiej, Anny Kowali, Ireneusza K. Szmidta „Wieża się pali” i  tryptyk „Pogodzona, czyli tryptyk o cierpliwości”  Romana Habdasa. Wszyscy autorzy przeczytali swoje wiersze.

Jest też wnikliwy tekst pt. „Zapisuję wszystkie moje łzy” Anny Dominiak o najnowszym tomiku Ireny Zielińskiej „Córka wiatrów”. A Czesław Sobkowiak wspomina Papuszę i Irenę Dowgielewicz.

O nowych książkach jak zwykle interesująco mówiła Krystyna Kamińska. Są to: Magdy Turskiej „Wodne granice”, Marii Borcz „Duchowy kanibalizm”, Ferdynanda Głodzika „Księga imion” i  Album o  Annie Szymanek. Jest też moja rozmowa z Markiem Lobo Wojciechowskim pt. „Świat jest muzyką, a życie to blues słodko-gorzki” . I różne wiadomości kulturalne – czyli o imprezach dziejących się podczas kanikuły. Jest też słów kilka o wystawie fotografii w WiMBP  Kazimierza Ligockiego. Na koniec Jerzy Alski przedstawił fragment swojej kolejnej powieści pt. „Mowa pogrzebowa”. A swoją trzecią książkę „Za kryształowym lustrem” zaanonsowała autorka Łucja Fice. Powiedziała ona na spotkaniu m.in: „realizm połączyłam z metafizyką. Jest to powieść, gdzie wszystko mogło się przydarzyć…”.

(Promocja tej książki odbędzie się w WiMBP 28 września).

Spotkanie podsumował Ireneusz K. Szmidt, wspominając o wydaniu kolejnego tomu wierszy wywiedzionych z życia miasta Gorzowa i jego mieszkańców.

Tomik wydano z okazji obchodów 760. lecia miasta.

I ja tam byłam… Ewa Rutkowska

208 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.