Podczas Mszy św. Wielkiego Piątku w kościele katolickim pw. St. Michael Archangel w amerykańskim stanie Kansas w Overland Park, diakon John Weist mówił o św. Maksymilianie Marii Kolbe, który życie swoje poświęcił za polskiego żołnierza, sierżanta Wojska Polskiego, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Duchowny, mówiąc o Męce Chrystusa, przedstawił postawę człowieka w obliczu śmierci, któremu udaje się jej uniknąć dzięki innemu człowiekowi. Ten człowiek dziękuje – mówił kapłan, podając przykład uratowania polskiego żołnierza Franciszka Gajowniczka, przez rodaka, którym był Maksymilian Maria Kolbe. – „ Ten człowiek wyratowany z Auschwitz przez współbrata, żył jeszcze 44 lata i przez ten czas dziękował Bogu za uratowanie i modlił się za Kolbego, że cały świat o nim usłyszał, a Kolbe został świętym” – powiedział diakon. Następnie duchowny odniósł się do śmierci Jezusa, stawiając pytanie: jaka powinna być zatem nasza postawa? Odpowiadając na nie, powiedział: – Jezus zmierzył się ze śmiercią, zwyciężył ją, a każdy człowiek otrzymał obietnicę życia wiecznego. Dzięki jego śmierci nie zginiemy, będziemy wieczni, więc jeszcze bardziej powinniśmy dziękować Jezusowi”- podkreślił diakon John Weist.
Triduum Paschalne rozpoczęło się nabożeństwem w Wielki Czwartek, udział w Liturgii jest ułatwiony dzięki tekstom, które znajdują się w każdej ławce i są dostępne, każdemu kto po nie sięgnie. Niektóre czytania i śpiew przedstawione są po łacinie i w języku angielskim.
Przed rozpoczęciem każdej Mszy św. w drzwiach kościoła, wiernych witają wolontariusze, mają przypięte identyfikatory i rozdają teksty liturgii albo foldery z ogłoszeniami, ponieważ na zakończenie Mszy św. nie ma zwyczaju czytania przez księży ogłoszeń duszpasterskich. Wierni często otrzymują informacje jako wiadomości sms-owe lub korzystają z informacji internetowych.
W Niedzielę Palmową w kościele katolickim pw. Wniebowstąpienia jak zwykle wolontariusze w drzwiach witali i pozdrawiali każdego wchodzącego do świątyni. Na środku kruchty stał duży stół, na którym wyłożone były palmy w formie trzcinowego liścia. Wierni brali po jednym lub po kilka i wchodzili do kościoła głównego. Na rozpoczęcie Mszy św. z kapłanem weszła grupa dzieci niosąca trzcinę. Liturgia Słowa Niedzieli Palmowej jest bardzo długa, czytanie można było śledzić z Biblii udostępnionych przy wszystkich ławkach. Gdy nadszedł czas Komunii św. do ołtarza podeszli szafarze, którzy najpierw sami przyjęli Ciało Chrystusa, a następnie otrzymali pateny i rozeszli się po kościele udzielając Jej wiernym. Komunia zawsze w tym kościele udzielana jest w dwóch postaciach, Chleba i Wina. Podawana jest najczęściej na złożone dłonie, tylko niektórzy przyjmują do ust. Natomiast Wino, podawane jest z jednego kielicha, który jest za każdym razem przecierany po kolejnej osobie z niego pijącej.
W piątek, w tygodniu poprzedzającym Wielki Tydzień w kościele pw. Św. Michała Archanioła odprawiona została wieczorem Droga Krzyżowa. Głównym instrumentem w kościele jest fortepian. I właśnie muzyka fortepianowa towarzyszyła modlitwie przy Stacjach. Wierni przed wejściem brali wyłożone w koszykach książeczki z modlitwą Drogi Krzyżowej, w których znajdują się także obrazy Męki Pańskiej.
W tym dniu, kilka godzin wcześniej wierni przychodzą do dolnych obszernych pomieszczeń kościoła i obchodzą tzw. postny piątek. Polega on na smażeniu ryb i ich wspólnym spożywaniu, a potem bardzo licznie zgromadzeni wierni dorośli i dzieci wspólnie biesiadowali przy kilkudziesięciu zastawionych stołach.
Kościoły w regionie Kansas, tak jak prawie wszystkie budowle nie są tak wysokie jak w Polsce czy innych krajach europejskich, są płaskie i bardzo obszerne.
Kansas jest jednym z pięćdziesięciu stanów Ameryki Północnej, położony w środkowej części kontynentu. Graniczy z Kolorado, Missouri, Oklahomą i Nebraską.
Nazwa stanu pochodzi od nazwy miejscowego plemienia indiańskiego Kansa, tłumaczonej jako ludzie południowego wiatru. Charakteryzuje się podzwrotnikowym suchym klimatem, z dużymi różnicami temperatur między latem a zimą. Wiosną i jesienią bywa, że kilka dni jest upalnych a kilka nawet mroźnych, przynajmniej nocą i z rana. Ale jest tu dużo słońca. Ludzie zatem są bardzo pogodni.
Największe miasta tego stanu to: Topeka, Wichita, Kansas City, Hutchinson, Lawrence.
1,382 total views, 1 views today