Na zdjęciach: Płyta przed remontem, pomnik po remoncie, siostra Franciszka Walczaka Helena druga od lewej na prezentacji filmu „Nasza historia”.
Tekst i foto Helena Tobiasz
Zniszczona płyta z zatartym napisem i błędną datą śmierci na grobie Franciszka Walczaka została wymieniona w czerwcu tego roku na nową płytę z czarnego granitu z czytelnym tekstem o Walczaku. Ponadto pomnik został oczyszczony i wyprofilowany, a wokół ułożono szeroką opaskę z płytek, która ułatwia dostęp do mogiły, ustawienie zniczy i chroni przed zabrudzeniem.
Po remoncie nagrobek zawiera następujący napis: „+ Tu spoczywa młody pionier Gorzowa Franciszek Walczak * 30.11.1923 + 02.06.1945 z Obudna w pow. żnińskim. Milicjant, który na tej ziemi w tamtym czasie i powojennych warunkach odważył się przeciwstawiać niegodziwości i łamaniu praw człowieka oddając życie na służbie. Zamordowany przez żołnierza sowieckiego. Ave Maria. Pamiętający Gorzowianie i rodzina. Gorzów Wlkp. 2 czerwca 2017 r.”
Poprzedni tekst brzmiał: „MO Tu spoczywa w Bogu Franciszek Walczak ur. 30.XI.1923 Zginął śmiercią tragiczną dn. 28.03.1945 Ave Maria”.
Inicjatywa sprostowania fałszywej daty śmierci na nagrobku Franciszka Walczaka wyszła od dyrektora Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp. prof. Dariusza Rymara. Akcję nagłośniła Gazeta Lubuska. Później w zbiórkę pieniędzy i sfinalizowanie dzieła włączyła się rodzina, firma Productus oraz inni darczyńcy i wykonawcy.
Pamięć o młodym milicjancie, który zginął tuż po wojnie w Gorzowie w okolicy „Białego Kościółka”, prawdopodobnie z powodu wyglancowanych oficerek, których nie chciał dobrowolnie oddać czerwonoarmistom jest wciąż żywa w mieście nad Wartą. Tu patronuje najdłuższej ulicy, będącej ważną wylotową trasą na Gdańsk. Mundurowy Franciszek Walczak pojawił się też we wspomnieniach jednego z bohaterów dokumentalnego filmu – Małgorzaty Wrześniak o początkach Gorzowa pt. „Nasza historia”. W prezentacji tego filmu 6. czerwca br. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta uczestniczyła siostra Franciszka Walczaka Helena Musiałowska.
Drugim, zasługującym na uwagę zdarzeniem w tej części cmentarza, choć znacznie mniejszej wagi jest naprawa ławeczki przy pomniku Więźniów Ravensbrück. W miejscu brakujących i spróchniałych od lat szczebli, zamontowano fachowo siedzisko z drewnianych listew.
Helena Tobiasz
1,688 total views, 1 views today