Dbając o cmentarze, pamiętamy o przodkach. Zbliżający się listopad przypomina nam o nich. Niektórzy nie czekają na hasła lecz biorą sprawy w swoje ręce. Tak też uczyniła gorzowianka pani Marta Mądrzak i przystąpiła do porządkowania niektórych mogił. – Prace są bardzo utrudnione ponieważ nie ma tam wody a wszystkie śmietniki wypełnione po brzegi, także wokół pojemników jest pełno nieczystości. Wodę dowoziłam rowerem w plastikowych butlach – powiedziała pani Mądrzak, która ze swoją ciocią Izą Mądrzak apelują o włączenie się do porządkowania nekropolii.
Uporządkowane zostały groby w pobliżu pomnika poświęconego więźniarkom z Ravensbruck. – Siostrzenica porządkowała najpierw w kwietniu tego roku, ale jak poszła na cmentarz w maju, to okazało się, że groby są zarośnięte i musiała ponownie porządkować – napisała pani Izabela.
Każdego roku w dzień Wszystkich Świętych harcerze pełnią wartę przed Pomnikiem Więźniarek z Ravensbruck autorstwa gorzowskiej rzeźbiarki Zofii Bilińskiej. Pomnik stoi na grobie szesnastu kobiet – byłych więźniarek Ravensbruck. Wykonany został na prośbę Zofii Nowakowskiej, która jako pierwsza odwiedzała w domach kobiety wyzwolone z obozu.
W latach 1942 – 1944 w Ravensbrück przeprowadzano na więźniarkach politycznych zbrodnicze operacje. Poddawano je zabiegom kostnym i mięśniowym. Wiele z tych, które przeżyły, zostało kalekami. Więźniarki były wykorzystywane do pracy niewolniczej w obozie i w fabrykach przemysłu zbrojeniowego. Tysiące kobiet, które pozostały w obozie, SS pędziło w kierunku północno – zachodnim w tzw. „marszach śmierci”.
Ponad 150. letnia gorzowska nekropolia, położona jest na wzgórzu, zajmuje pow. prawie 4 ha. Na szczycie skarpy, w okresie międzywojennym, wybudowano kaplicę cmentarną, która dziś służy obrządkowi grecko – katolickiemu.
Dla potrzeb parafii rzymskokatolickiej w latach 1854-1855 zbudowano kościół parafialny pw. Świętego Krzyża, nazwany następnie Podwyższenia Krzyża Św., a ze względu na kolor cegły powszechnie znany jako „Czerwony Kościół”.
1,195 total views, 1 views today