KONCERT ORGANOWY MICHAŁA KOCOTA W GORZOWIE WLKP.

 KoncerKon3

fot. 1. dr Michał Kocot,  fot. 2. prof. Paweł Leszczyński, dyr WiMBP Sławomir Szenwald oraz organmistrz

Wieczornym koncertem organowym 30 września w wykonaniu dr. Michała Kocota zakończył się pierwszy dzień 33. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Gorzowie Wielkopolskim, który był wydarzeniem towarzyszącym konferencji o Piśmie św. , w dniu św. Hieronima –  patrona biblistów.

Do południa konferencja pod hasłem: „Biblia ekumeniczna – jedność w różności” trwała w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zb. Herberta. Wieczorem artysta z Instytutu Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego zagrał w kościele pw. św. M.M. Kolbego przy ul. Czereśniowej.

Przed koncertem, dyr. WiMBP Sławomir Szenwald rozdawał foldery informujące o dokonaniach artystycznych Michała Kocota i o programie, w którym znalazły się utwory Georga Friedrich Händela, W.A. Mozarta, Felixa Mendelssohna i J.S. Bacha. Na zakończenie przewidziano wariacje symfoniczne na temat pieśni „Bogurodzica”. O wykonywanych utworach i ich krótkiej historii mówiła Katarzyna Sanocka-Tureczek z biblioteki. Wiernych przywitał ks. Tomasz Baczyński.

Michał Kocot ur. się 13 czerwca 1990 r. w Świebodzinie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof., Józefa Serafina oraz Arkadiusza Bialica, także w klasie klawesynu prof. Magdaleny Myczki. Improwizacji uczył się m.in u prof. Juliana Gembalskiego. W ub. roku uzyskał tytuł doktora sztuki. Jest laureatem wielu konkursów. Dwa razy był  stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2015 r. otrzymał stypendium „Młoda Polska”  przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki.

W rozmowie z milpress powiedział, że  organami interesował się od dziecka, pasjonował go skomplikowany mechanizm instrumentu.- Patrzyłem jak w organach, w mojej rodzinnej parafii zapadały się klawisze, gdy się gra na jednej klawiaturze to na drugiej też się zapadają – było to dla mnie niezwykle magiczne – wyjawił organmistrz, którego wuj i tata mieli wielkie zamiłowanie do gry organowej. Tata choć jest samoukiem, jest organistą w parafii w Kożuchowie, a mama lubi słuchać muzyki – powiedział Michał Kocot.

Artysta przyznał, że na organach w tym gorzowskim kościele grał 4 lata temu podczas koncertu inauguracyjnego. Wcześniej takich organów tu nie było.

Pomysłodawcą przeniesienia organów z Niemiec z Frankfurtu nad Menem do Polski był proboszcz tej parafii ks. Ryszard Przewłocki. Firma Nawrot i synowie, dostosowała instrument akustycznie do tego kościoła. Pierwszy koncert odbył się tu 14 sierpnia 2015 r. Podczas Mszy św. organy piszczałkowe 45-cio głosowe poświęcił w imieniu ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. infułat prof. Roman Harmaciński.

Podczas DKCH organizowanych przez Klub Inteligencji Katolickiej, którego prezesem jest Stanisław Księżniakiewicz przewidziano m.in. koncerty, wykłady i projekcje filmów oraz spektakle. GDKCh potrwają do końca października.

Współorganizatorami wydarzenia są: parafia katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Urząd Miasta Gorzowa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zb. Herberta.

1,477 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.