WKRÓTCE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

FEN1FENFEN9FI3

Pisze Marzanna Leszczyńska

Już za parę dni obchodzić będziemy 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Z roku na rok coraz huczniej w kraju obchodzimy to święto. Marsze w Warszawie coraz liczniejsze, koncerty z tej okazji, oficjalne obchody w miastach…

A ja zadałam sobie pytanie czy my prywatnie w domu o tym pamiętamy, czy posiadamy jakiekolwiek przedmioty, które związane są z tym świętem?

Można przecież w małym gronie rodzinnym czy przyjacielskim celebrować ten dzień na krótką chwilkę chociaż. A jakie to wychowawcze dla naszych dzieci, wnucząt.

Tyle się mówi o zaniku patriotyzmu w kraju, który manifestowany jest przeważnie podczas imprez sportowych.

Sklep „Feniks” przy ulicy Sikorskiego oferuje bardzo dużo nie tylko patriotycznych gadżetów, takich komercyjnych jak kotyliony, flagi, koszulki z orłem, znaczki do wpięcia w ubrania, ale o tym raczej nie chciałabym się rozpisywać. Raczej zatrzymałabym się na tych innych przedmiotach, które można użytkować przy tym szczególnym święcie. Moją uwagę zwróciła mosiężna popielniczka z orłem i napisem Polska w różnych językach czy też kryształowe koniakówki z orłem.

Wyobrażam sobie patriotyczne dysputy jak za dawnych czasów przy cygarze, z lampką dobrego koniaku. Można przecież w ten patriotyczny wieczór obejrzeć film (jakich nie będzie brakowało w TV na temat) z sąsiadami popijając szampana czy koniak z kieliszków z szlachetnego szkła, kawę czy herbatę z serwisu jak ze szlacheckiego dworku.

Sklep ma w ofercie różne wizerunki Józefa Piłsudskiego: Piłsudski na kasztance, mosiężne popiersie Marszałka lub też wdzięczne karykaturki, które można ustawić na biurku, czy półce z książkami.

My Polacy mamy przecież bogatą historię, której zazdrości nam nie jedno państwo. Jesteśmy dumnym narodem, który zasługuje na to aby nosić głowę wysoko. Pamiętajmy o tym i akcentujmy to przy zdarzających się okazjach, jakim jest np. Dzień Niepodległości. A dzieciom i wnukom święta narodowe wcale nie muszą kojarzyć się tylko z ich obchodami w szkołach i oficjalnymi imprezami.

Marzanna Leszczyńska

 

325 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.