OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GORZOWIE WLKP.

NIP9NIEP6Pił5NIEPO

Potrzebna jest pokora, solidarność, wzajemne zaufanie, odpowiedzialność za każde wypowiedziane słowo – powiedział ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w intencji poległych w walkach o wolność i niepodległość. Eucharystią w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim zainaugurowane zostały wojewódzkie obchody Święta Niepodległości.

W uroczystości religijnej uczestniczyli m.in przedstawiciele parlamentu, władz miejskich, samorządowych, wojewoda lubuski Władysław Dajczak,  generał dywizji Stanisław Czosnek  dowódca XI dywizji kawalerii pancernej z Żagania, harcerze i poczty sztandarowe.

Hierarcha wiele miejsca w kazaniu poświęcił określeniu – wspólnota. Powiedział, że jest to słowo, które stanowi klucz do zrozumienia fenomenu odrodzenia niepodległej Polski. Przypomniał, że prywata i podziały spowodowały upadek państwa polskiego, a zjednoczenie sił całego narodu wokół idei niepodległości doprowadziło do jego zmartwychwstania.

Bp Lityński zauważył, że budowa wspólnoty, polega na tym aby usuwać to co dzieli a pomnażać to co łączy i buduje. – Potrzebne są solidarność, pokora,  wzajemne zaufanie, odpowiedzialność za każde wypowiedziane słowo, szacunek i służba prawdzie – mówił ordynariusz. Biskup odwołał się także do Ewangelii wg św. Mateusza przypominając:  – przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie – zostaw. A najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj.

Do budowania jedności w sposób szczególny zobowiązani są ludzie wierzący w Chrystusa, których On gromadzi przy Eucharystycznym stole – mówił bp Lityński, przypominając rys historyczny czasów walk o niepodległość Polski, której przez 123 lata nie było na mapie Europy.

Biskup  przypomniał, że stan narodowej zgody nie trwał długo, bo już w styczniu 1920 r. naczelnik państwa Józef Piłsudski mówił, że jednym z przekleństw jest to, że się podzieliliśmy na kilka rodzajów Polaków, że inaczej mówimy naszym polskim językiem, a nawet słowa polskie inaczej  rozumiemy. Dalej biskup powoływał się na apel Piłsudskiego o wielki wysiłek, na który wszyscy zdobyć się musimy, jeżeli chcemy zabezpieczyć następnym pokoleniom łatwe życie, jeżeli chcemy obrócić tak daleko koło historii aby Rzeczpospolita Polska była największą potęgą nie tylko wojenną lecz także kulturalną i gospodarczą.

– Wspólnota wyraża nasz narodowy program nauki, pracy i modlitwy w kolejny czas naszej wolności – powiedział na zakończenie kazania, bp Tadeusz Lityński.

Przed Mszą św. delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na skwerze Wolności. Po nabożeństwie odbył się przemarsz ze świątyni na Plac Grunwaldzki, gdzie trwają uroczystości państwowe. Tam przewidziano piknik wojskowy, a zwieńczeniem  świętowania jest  Bieg Niepodległości na dystansie 11 km.

533 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.