RUSZYŁY PRZESŁUCHANIA KONKURSU BACHOWSKIEGO W GORZOWIE WLKP.

BACH1BACH 2

Prawie 30. uczestników przystąpiło dziś  do przesłuchań XXII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Jana Sebastiana Bacha, który po kilku latach przerwy ponownie odbywa się w Gorzowie Wielkopolskim. Pianiści w trzech grupach wiekowych, prezentowali program w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej.

Wykonawców oceniało jury pod kierunkiem prof. Grzegorza Kurzyńskiegorektora  Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W skład komisji wchodzą: prof. Anna Wesołowska-Firlej z AM w Łodzi, dr Orla McDonagh z konserwatorium w Irlandii, prof.  Michail Markov z  Konserwatorium w Holandii.

Dyrektorem organizacyjnym jest Anetta Rajewska – dyr. Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego w Gorzowie Wlkp.

Anetta Rajewska powiedziała, że dziś odbywały się pierwsze etapy przesłuchań dwóch grup.  Starsze grupy grają w dwóch etapach koncertowych.  – Jury oceniło poziom grupy drugiej jako bardzo wysoki  i przepuściło całą grupę dalej, co się jeszcze nigdy nie zdarzyło . Jutro wysłuchamy koncertów fortepianowych Bacha z towarzyszeniem akompaniatora, którym jest nauczyciel – powiedziała dyrektor, zauważając z zadowoleniem, że trójka gorzowskich uczestników wypadła także bardzo dobrze.

W konkursie udział biorą pianiści z Białorusi oraz  obywatele innych krajów ale uczący się w Polsce. Jutro z orkiestrą wystąpi  przedstawiciel Mongolii.

– W programie wykonywanym przez uczestników pojawia się często wdzięczny Domenico Scarlatti.  Na to moje stwierdzenie dyr. Anetta Rajewska odpowiedziała, że jest on wdzięczny gdy się go słucha. Natomiast przy wykonaniu jest wymagana precyzja, tempo i lekkość .

Zachwycająco zabrzmieli dziś także polscy kompozytorzy m.in. Chopin,  Paderewski czy Szymanowski.

– Program ustala przewodniczący komisji prof. Grzegorz Kurzyński, który od wielu lat z nami współpracuje i zmienia się ten program cząstkowo.  Bach oczywiście zostaje, ponieważ jest patronem konkursu – podkreśliła dyr. Rajewska.

Jury ma możliwość przyznania Grand Prix Indywidualności Konkursu. Podczas XIII edycji Konkursu w 1996 r. tytuł ten zdobył Rafał Blechacz – triumfator XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.

 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Jana Sebastiana Bacha organizowany jest od 1975 roku. Początkowo miał charakter regionalny, następnie ogólnopolski. Od 2000 roku impreza ma już formułę międzynarodową i odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie muzyczne patronatem objął również Prezydent Gorzowa Wlkp.

Uroczysty koncert z ogłoszeniem wyników oraz Koncert Laureatów odbędzie się 22 listopada o godz. 19.

798 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.