Na wystawie zorganizowanej przez Związek Ukraińców w Polsce Koło w Gorzowie Wlkp., Muzeum Lubuskie imienia J. Dekerta i gorzowskie Koło Zjednoczenia Łemków, którą otwarto 20 marca w „Spichlerzu” przy ul. Fabrycznej znalazło się 129 pisanek, przysłanych przez 22 artystów z całej Polski.
W otwarciu wystawy wzięli udział miejscy radni z dyrektorem Wydz. Kultury Urzędu Miasta Ewą Hornik oraz licznie zgromadzeni gorzowianie. Wszyscy podkreślali, że najistotniejszym celem konkursu jest pokazanie znaczenia tradycji, wartości i historii młodemu pokoleniu.
Jan Paweł II, sylwetki świętych, a także zwierzęta zamieszkujące Puszczę Nadnotecką znajdują się na wielkanocnych pisankach Henryka Pieluszczaka z Trzebicza, którego prace otrzymały wyróżnienie. Artysta przedstawił pisanki wykonane metodą drapaną, w rozmowie z milpress powiedział, że posiada pisankę przedstawiającą Jezusa Chrystusa, którą wykonał metodą olejną, a praca nad nią trwała 7 dni. Pan Pieluszczak, który z zawodu jest mechanikiem przypomniał, że malowanie jaj rozpoczyna się od pierwszego dnia Postu: „Zawsze całą rodziną zaczynaliśmy malować począwszy od Środy Popielcowej, potem w każdą niedzielę: suchą, głuchą, średnio postną, postną, czarną i teraz palmową. Każda niedziela była naznaczona, żeby post się nawarstwiał. W ten sposób mamy więcej chęci do wykonywania pisanek” – zaznaczył twórca, którego córka Paulina w tym konkursie zajęła trzecie miejsce. Pieluszczak do prac wykorzystał jaja gęsie, a jego córka jaja kurze i strusie.
Najstarszą uczestniczką, która zdobyła pierwszą nagrodę w technice batikowo-pisakowej jest 85-cio letnia Aleksandra Charko ze wsi Nowotki k. Elbląga. Niestety nie była na wernisażu. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat.
Patronem konkursu jest nieżyjący już Michał Kowalski, propagator kultury ukraińskiej i wieloletni przewodniczący gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno -Kulturalnego, a następnie oddziału Związku Ukraińców. Ogólnopolski konkurs pisanek organizował od 1971 r. .
2,884 total views, 2 views today