V ZADUSZKI 2019 – PAMIĘCI SPOCZYWAJĄCYM NA CMENTARZU ŚWIĘTOKRZYSKIM

ZADZAD2

W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim po raz piąty odbył się program pod hasłem Gorzowskie Zaduszki, organizowany przez Fundację Czysta Woda, której prezesem jest radna Grażyna Wojciechowska.

Dwuczęściowy spektakl składał się z widowiska słowno-muzycznego pt. „Pamięci spoczywających na Cmentarzu Świętokrzyskim”oraz koncertu Dawida Pajdzika pt. „Suita w dawnym stylu na dwie altówki”, zrealizowany w ramach programu stypendialnego Prezydenta Miasta na 2019 rok.

W uroczystości uczestniczyli pionierzy miasta, Dzieci Wojny, wolontariusze, nauczyciele i uczniowie gorzowskich szkół, osoby duchowne, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, zaproszeni goście, a także artyści Akademii Sztuki w Szczecinie pod batutą Piotra Borkowskiego.

Program składał się z prezentacji medialnej obrazującej  Cmentarz Świętokrzyski przy ul. Warszawskiej oraz występu chóru, solistów i recytatorów.

Uczestnicy teatralnego spotkania, podczas przerwy zwracali uwagę, że oczekują od urzędników miejskich podjęcia działań w sprawie ratowania nekropolii przed zniszczeniem. Twierdzili, że śmieci nie są wywożone a pomniki dewastowane. Lampy elektryczne założone kilkanaście lat temu oświetlające kiedyś Drogę Krzyżową są wyłączone. – Mamy nadzieję, że ten program przypomni urzędnikom o potrzebie zadbania o zabytkowy cmentarz – mówili pionierzy miasta.

Także s. Agnieszka Janeczek ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paolo powiedziała, że  przechodząc często przez cmentarz w drodze do szkoły obserwuje zaniedbanie nekropolii, ma nadzieję, że dzisiejszy program poświęcony pamięci tego miejsca przyniesie wymierne działanie odpowiedzialnych osób. Przy okazji zakonnica powiedziała, że kilkakrotnie spotkała na tym cmentarzu niemieckich studentów, którzy odkryli tu unikalne okazy roślin,  występujące tylko w tym ekosystemie, dlatego prowadzą tu specjalistyczne badania flory. Każdego roku przyjeżdżają, aby sprawdzić czy nadal się rozwijają obserwowane przez nich gatunki. Potem dokonują analizy w swoich laboratoriach, bo jest to dla nich doskonały materiał badawczy – wyjaśniła s. Agnieszka, którą najpierw zaciekawił strój studentów oraz narzędzia, którymi się posługiwali, pracowali w białych fartuchach, pochylali się w różnych miejscach więc myślała, że przygotowują ekshumacje.

W czasie projekcji, pokazane zostały szczególne miejsca i pomniki znanych ludzi Gorzowa, czy monumenty przypominajace tragiczny czas wojny. Na cmentarzu znajduje się pomnik ku czci wieźniarek z Ravensbruck.  Radna Wojciechowska powiedziała, że jej teściowa była jedną z tych kobiet, które zostały uwięzione w obozie, ona jednak miała szczęście i przeżyła.

Projekt dofinansowany został z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

403 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.