Relacja Ewy Rutkowskiej
WiMBP Gorzów, 11 grudnia 2019
To kolejna (79) promocja czasopisma literackiego „Pegaz Lubuski” w Salonie Literackim im. Z. Morawskiego pięknej gorzowskiej Książnicy.
Gospodarzem spotkania był, jak zwykle red. naczelny, prezes ZLP O/Gorzów, Ireneusz K. Szmidt, który zaznaczył, że spotkanie to ma trzech bohaterów:
Nowy tomik poety ks. Jerzego Hajdugi pt. „Listy na stół”, książkę z podróży Marka Bucholskiego „Podróże do kraju Maghrebu” (Tunezja. Maroko). I upominek od wydawcy i autora na Mikołaja i pod choinkę, opowiadania pt. „Drzazg” Artura Wodarskiego. Książkę wydał Oddział ZLP w Gorzowie, dzięki środkom finansowym UM Gorzowa, w ramach konkursu ofert na 2019 rok dla organizacji pozarządowych z udziałem kosztów własnych autora i wydawcy.
Każdy obecny na promocji otrzymał ją w upominku. Można było też zakupić nową książkę dla dzieci starszych, autorstwa Jolanty Karasińskiej pt. „Kolorowe miesiące”. W tym numerze Pegaza zamieszczone są trzy utwory poetyckie autorki, które także znajdują się w tej kolorowej książeczce.
Póki co. Minutą ciszy uczczono odejście na niebieskie połoniny znanego gorzowskiego fraszkopisarza Tadeusza Szyfera.
Promocja rozpoczęła się słowem wstępnym, wygłoszonym przez Jerzego Alskiego. Mówił m.in, że pomysł na napisanie tego felietonu, pt. „Pewien wątek”, narodził się w czasie pisania kolejnej opowieści (jest już w połowie). Wyjaśnił też na ile jego wiedza filozoficzna pomaga mu w pisaniu powieści. I dlaczego czerpie z Arystotelesa. Dodał, że to Arystoteles podpowiada, jak poruszać się w poszczególnych dziedzinach twórczości lirycznej.
Mówił też o swojej, jeszcze „ciepłej” kolejnej powieści „Ekosystem” i przeczytał kilka jej fragmentów.
W tym numerze „Pegaza” jest nagrodzone Pierwszym miejscem, w Barlineckim Konkursie Literackim „O Łabędzie Pióro” im. Romany Kaszczyc, opowiadanie Marka Stachowiaka pt. „Miejsce na końcu języka”. Jest też fragment nowej powieści Haliny E.Daszkiewicz „Matylda, czyli pora na życie” Tu fragment zatytułowany został „Wigilia Narodów. Jak błędne owce”. Dodać należy że od trzynastu lat w Gorzowie odbywa się takie spotkanie wigilijne narodów. Jest o Drugiej Gorzowskiej Herbertiadzie, o konferencji i o wykładach. Są utwory kolegów zza między, o których w Zapiśniku niecodziennym pisze Czewsław Sobkowiak. Krystyna Kamińska apeluje o to, aby pisać recenzje o książkach rodzimych autorów i omówiła swój cykl: Nowe książki lubuskie. O „Ekosystemie” Jerzego Alskiego, o zawartości Zeszytów Bibliograficznych ZLP w Ziel. Górze Eugeniusza Kurzawy, o pierwszym numerze rocznika „Custodia”, wydanym przez Muzeum im J.Dekerta w Gorzowie. O trochę zdeaktualizowanych „Gorzowskich bohaterach”, w książce wydanej przez Stowarzyszenie „Manufaktura” WiMBP. Są w niej bohaterowie, z którymi posłanka Krystyna Sibińska spotykała się w „Teletopie”. I na koniec o trzecim numerze młodego czasopisma pt.„LandsbergOn”. Spotkanie z autorami piszącymi do tego czasopisma w Klubie „Jedynka” w piątek 13 grudnia o godz. 18oo.
O swojej najnowszej książce pt. Drzazg” opowiedział Artur Wodarski. Zawarte w książce opowiadania, to dorobek prawie trzech lat. Wg autora, mają one wspólny mianownik. A myślą przewodnią opowiadań, jest książka i film pt. „Drzazgi”. Większość opowiadań pokazuje człowieka – bohatera w określonych sytuacjach. Wzorował się na różnych znanych sobie postaciach, ale jest też dużo treści „wyssanych z palca”. Pisać zaczął mając lat 47. Ma już w dorobku trzy tomy wierszy i powieść „Rzeka przemienienia”. W 2012 roku otrzymał wyróżnienie za debiut w ramach Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. W książce „Drzazg” znajdują się ilustracje Jacka Laudy. W planach ma nowy tomik poetycki z roboczym tytułem „Pewnego razu w…”.
Na tej promocji, było jeszcze o warsztatach literackich , które w II LO, dla uzdolnionej młodzieży prowadzi polonistka Aneta Gizińska-Hwozdyk. I o warsztatach we wsi Długie z udziałem Prezesa ZLP. O wojażach Marka Bucholskiego po Tunezji i Maroku i planach o wycieczce w Góry Skaliste w Kanadzie. Są też różne wiadomości literackie. I bardzo wiele innych.
Swoje wiersze czytali; Jolanta Karasińska, Janina Jaszka Jurgowiak i Fred Głodzik.
A na zakończenie spotkania życzenia wspólnoty i serdeczności w tej wspólnocie.
Aby nie bać się czułości, której brak nawet w poezji, złożył poeta ks.Jerzy Hajduga.
I podzieliliśmy się opłatkiem.
A na koniec wiersz Jerzego Hajdugi:
Meble przytulone do ściany
cokolwiek można odsunąć
dwa krzesła o jedno za dużo
a może stół wieczerzy się
bliżej okna
ze mną
Ewa Rutkowska
1,024 total views, 1 views today