SPOTKANIA GORZOWSKICH LITERATÓW

Relacja Ewy Rutkowskiej

 10 grudnia 2019, Gorzów, Klub „Jedynka”

Spotkanie gorzowskich literatów „… a książki zostają”

Był to bardzo ważny dzień dla polskiej literatury. Nagrodę Literackiego Nobla z rąk króla Szwecji, odebrała polska prozaiczka Olga Tokarczuk. Wcześniej wygłosiła  piękny wykład. Polacy są dumni. Oglądając tę transmisję, byłam wręcz wzruszona.

Właśnie na ten dzień Beata P. Klary zaprosiła do Klubu „Jedynka” kilku gorzowskich literatów, aby podsumowali miniony rok i nakreślili swoją najbliższą przyszłość literacką.

Jerzy Alski, prozaik, eseista, felietonista, krytyk. Z gorzowskim środowiskiem literackim związany od 2011 roku. Jest członkiem Gorzowskiego Oddziału ZLP.

Z zawodu lekarz. Debiutował w 2011 roku powieścią „Za dużo miłości”. Kolejna książka wyszła w 2012 roku. Ma już w dorobku osiem książek. Najnowsza „Ektoplazma” ukazała się w roku bieżącym.

„Jest to powieść, jaką chcielibyśmy czytać. Czyli o prawdziwym życiu. Fabuła jest bardzo żywa i bierze liczne zakręty.  Pędzi jak Porsche… Jest to naprawdę ciekawa przejażdżka” Taką ocenę książki, autorstwa  Sebastiana Walczaka, można przeczytać na okładce. Autor na spotkaniu przeczytał kilka różnych fragmentów tej książki,   zawierającej bardzo skomplikowaną miłosno-erotyczną historię, powiązaną z wątkami naukowo-kryminalnymi. Aby dowiedzieć się szczegółów należy po nią sięgnąć.

Krystyna Caban, z wykształcenia jest elektromechanikiem. Obecnie na emeryturze.

Od roku 1984 jest członkiem RSTK, a Oddziału Gorzowskiego ZLP od roku 2004. Uczestniczyła w warsztatach literackich Poetów Okrągłego Stołu. Pierwszy tomik poetycki, pt. „Nie gaście ognia”, wydała w 1989 roku. Pisze o fascynacji mężczyzną, o zdradach, rozstaniach, miłości, rodzinie i przyrodzie. Także o kobietach w tzw. przestrzeni miejskiej. W dorobku swoim ma już dziewięć tomików poetyckich. Ostatni „Papierowe ptaki” wydany został w roku bieżącym. I dedykowała go swojemu mężczyźnie. Na 30-lecie pracy twórczej planuje wydać kolejny, dziesiąty tomik, który będzie nosił tytuł „Wypełnianie przestrzeni”. Zostaną w nim zamieszczone wybrane wiersze ze wszystkich dotychczasowych tomików.

A w pierwszej cześci tomiku znajdą się wiersze najnowsze, do tej pory nie publikowane.

Marek Lobo Wojciechowski, absolwent Szkoły Chorążych Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. 15 lat służył w skwierzyńskim garnizonie. Od roku 1995 jest wojskowym emerytem. Jego dwa pierwsze tomiki poetyckie, „Z wędrówek po okolicy” i „Suplement”, ukazały się w 2007 roku. Kolejna książka ukazała się  w roku  2009, była to „Ektoplazma”, wydana przez O/ZLP w Gorzowie, za którą otrzymał Lubuski Wawrzyn Literacki. Następny tomik ukazał się po przerwie.  Był to „Krwiobieg”, który ukazał się dopiero w 2017 roku. W międzyczasie był współorganizatorem (wspólnie z Karolem Graczykiem) trzech edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego „Wartal”. Był też uczestnikiem warsztatów literackich Poetów Okrągłego Stołu. W roku bieżącym ukazała się jego kolejna książka poetycka „Dzień kreta”. Teraz pisze prozę. Będzie to powieść, pisana mocnym męskim językiem.

Roman Habdas, poeta, prozaik. Miłośnik wędkowania i filmowania. Z zawodu jest  technikiem technologii żywienia. Członek RSTK i od 2010 roku członek O/ZLP w Gorzowie. Swój pierwszy tomik „W ramionach Drawy” wydał w 1995 roku. Kolejny tomik ukazał się dopiero w 2007 roku i nosi tytuł  „Żucie szczawiu”. Jest autorem tekstów do drogi krzyżowej w Hospicjum w Wilnie (stronę plastyczną wykonał Jerzy Gąsiorek-Gąsior). W roku 2015 Roman Habdas wydał swoją pierwszą książkę prozatorską „Mały Paryż”. A w roku bieżącym ukazała się kolejna pt. „Zgajoki i inne opowiadania”. Teraz pracuje nad dalszym ciągiem „Żgajoków…”. Jest w trakcie zbierania materiałów, bo fabuła będzie oparta na faktach.

Beata P.Klary,  poetka, recenzentka, felietonistka, dziennikarka, fotograficzka i animatorka kultury. Absolwentka Akademii Bydgoskiej w 2001 roku (filologia polska) i dziennikarstwa na UZ. Debiutowała jako nastolatka w „Filipince”. I po  kilku latach w „Pegazie Lubuskim”, z którym współpracuje. Dwukrotna laureatka Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. W  2011 roku za tomik „Zabawa w chowanego” i w roku 2015 za tomik „Obiekty totemiczne”. Współtwórczyni (razem z Agnieszką Kopaczyńską-Moskaluk) Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego FurmanKa. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta Miasta Gorzowa. Laureatka wielu prestiżowych ogólnopolskich nagród i wyróżnień. Brała udział w warsztatach literackich Poetów Okrągłego Stołu.

W bieżącym roku ukazał się jej kolejny tomik pt. „Martwia”. Wiersze w tym tomiku opowiadają o dziecku zwykłymi słowami. Wiersze bardzo oszczędne w słowa. Jak krótkie, czarno-białe flesze.

Na tym spotkaniu  zaprosiła do uczestnictwa 20 marca 2020 roku na tzw. „Kwadrat” do czynnego uczestnictwa w Światowym Dniu Poezji.

Marek Stachowiak, poeta i prozaik. Laureat wielu nagród i wyróżnień w kilkunastu konkursach poetyckich w Polsce. Debiutował, w bieżącym roku, (po pięćdziesiątce)  tomikiem „Tata jest od tego”. Tomik zawiera 28 utworów i podzielony jest na kilka części. Jego wiersze są dość rozbudowane i każdy z nich opowiada jakąś historię. Jest to rozmowa ojca z synem, któremu tata opowiada o otaczającym go świecie. O tym co jest dobre, a co złe. O tym co jest trudne, czasem dziwne.

Marek w listopadzie br. zdobył pierwsze miejsce w Barlineckim Konkursie Literackim O Łabędzie Pióro im. Romany Kaszczyc, za opowiadanie „Miejsce na końcu języka”. Nie zdradził za wiele planów na przyszłość. Pisze nową książkę.

Ireneusz K. Szmidt, poeta, dramaturg, dziennikarz, reżyser i krytyk teatralny. W ZLP od 1965 roku. Założyciel Gorzowskiego Oddziału ZLP i jego Prezes. Laureat Lubuskiego Wawrzynu Literackiego w roku 2005 za tom „Ludzkie pojęcie”. I w 2010 roku Gorzowskiego „Motyla”. Pomysłodawca czasopisma literackiego „Pegaz Lubuski”, którego jest redaktorem naczelnym. Wyszło już 79 numerów.

Przez ponad 15 lat prowadził warsztaty literackie Poetów Okrągłego Stołu. W 2015 roku obchodził 60-lecie swojej działalności twórczej. Debiutował w 1954 roku. Jest autorem wielu tomików poetyckich, opracowań, almanachów i antologii. Jest także wydawcą i redaktorem.

Do końca tego roku planuje wydać drugi tom Almanachu poetów i pisarzy gorzowskich, obejmujących całe środowisko literackie.

Almanach jest poświęcony 100-leciu ZLP.

Gościem spotkania była Anna Świderska, autorka książki „13-go w piątek”. Kilkanaście lat temu, mając lat 18, uległa ciężkiemu wypadkowi. Przez 11 dni pozostawała w śpiączce. Książka mówi o życiu po życiu i o tym, jak rodzina pomogła jej ponownie wrócić do żywych i do dobrej sprawności fizycznej.

Książkę, którą nazywa „rękodzielnictwem” wydała w jednym egzemplarzu. Teraz szuka pomocy, środków na jej zredagowanie i wydanie w kilkunastu egzemplarzach.

Spotkanie odbyło się przy smakowitym torcie wykonanym przez sympatyzującego z  gorzowskimi literatami Tomasza J. Polakiewicza. Dziękujemy!

Ewa Rutkowska

 

928 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.