STRAŻACKA ORKIESTRA DĘTA KOLĘDOWAŁA W KOŚCIELE NMP KRÓLOWEJ POLSKI

orkork1ORKIESTRA

Fot. 1 i 2 ks. Tomasz Gierasimczyk Fot. 3 wm

Gorzów Wlkp.: tłumy gorzowian na Mszy św. z udziałem strażackiej orkiestry dętej

Tłumy gorzowian z dziećmi wzięły udział 19 stycznia we Mszy św. w par. NMP Królowej Polski z udziałem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej „Siedlice” pod dyr. Grzegorza Krzeskiego. Muzycy ubogacili Liturgię, a na zakończenie nabożeństwa zaprezentowali koncert kolęd.

Orkiestrze towarzyszyła parafialna Schola „Łobuzy Maryi” pod kier. Elżbiety Zjawin –  nauczycielki religii, która prowadzi zespół od prawie dwudziestu lat, akompaniując na gitarze i flecie, skupiając w nim zawsze dużą grupę muzykujących dzieci i młodzież. Zespół bierze udział w festiwalach, imprezie winobraniowej w Zielonej Górze, występuje dla chorych i seniorów w domach pomocy. – I wszędzie tam  gdzie nas zaproszą – zapewnia Elżbieta Zjawin.

Mszy św. przewodniczył wikary ks. Józef Suchan, który przed rozpoczęciem kazania dla dzieci i młodzieży w imieniu orkiestry zachęcał do wstąpienia w jej szeregi. Ten koncert kolęd był m.in. zachętą do rozpoczęcia muzykowania, tym bardziej, że dyrygent zapewnia bezpłatne lekcje muzyki w ognisku działającym przy OSP oraz wypożyczenie instrumentów dętych, a potem także strojów.

Strażacka orkiestra, której siedziba znajduje się na terenie par. MB Różańcowej często uświetnia uroczystości religijne w różnych gorzowskich kościołach. Dyrygent Grzegorz  Krzeski zaproponował także członkostwo osobom dorosłym. – Wystarczą chęci. Reszty można się nauczyć, instrumenty można wypożyczyć także bezpłatnie. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu i jest to doskonały sposób na oderwanie dzieci i młodzieży od komórek czy Internetu – zapewnił Krzeski. Rozpiętość wiekowa grających w orkiestrze jest obecnie bardzo duża od 6 do ponad 70. lat.

Żeby rozpocząć przygodę w tej orkiestrze nie trzeba mieć doświadczenia.  Ci, którzy nie mają swojej trąbki, klarnetu czy saksofonu też nie powinni się martwić – orkiestra OSP Siedlice ma kilka instrumentów w zapasie. Mimo to brakuje chętnych do grania.

Orkiestra dęta OSP Siedlice działa przy Ochotniczej Straży Pożarnej od 60. lat, jest jedną z dwóch orkiestr dętych działających w Gorzowie Wlkp. Orkiestra wykonuje utwory uświetniając uroczystości państwowe, lokalne i kościelne. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, biorąc udział w obchodach rocznicowych i festiwalach orkiestr dętych. W 2016 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Orkiestrę Dętą OSP Siedlice odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.
Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna „Siedlice” jest członkiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Cele statutowe realizuje m.in. poprzez: drużyną pożarniczą, świetlicę środowiskową, orkiestrę dętą, oraz działające przy orkiestrze ognisko muzyczne czy salę wykorzystywaną do imprez okolicznościowych.

1,107 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.