DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI W OŚRODKU RADIOTERAPII W GORZOWIE WLKP.

 SZp

Informacja wg Katarzyny Wojtowicz z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o.

W najbliższą sobotę (8 lutego)  szpital wojewódzki w Gorzowie Wlkp. zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi w Ośrodku Radioterapii , przy ul. Dekerta 1.

Od godz. 10.00 – 13.00  będzie można  porozmawiać z lekarzami onkologami – radioterapeutami, onkopsychologiem oraz psychologiem, a także wykonać bezpłatne badania laboratoryjne z oznaczeniem markerów nowotworowych – PSA (dla mężczyzn) oraz CA125 (dla kobiet), skontrolować poziom cukru oraz ciśnienia, nauczyć się samobadania piersi i jąder. Nie zabraknie informacji o badaniach profilaktycznych, jakie należy wykonywać regularnie, a są  bezpłatnie dostępne w  szpitalu.

Zainteresowani nowościami medycznymi  będą mogli „zwiedzić”  Ośrodek Radioterapii, a w tym jego „serce”, czyli bunkry z akceleratorami. Otwarta będzie też „Galeria R”, gdzie można podziwiać grafiki i obrazy  lubuskich twórców.

Dzień Otwartych Drzwi  organizowany jest z okazji  dwudziestego Międzynarodowego Dnia  Walki z Rakiem.

Tylko 30% zachorowań na raka to efekt skłonności genetycznych. Reszta to skutek codziennych zachowań: tego co jemy, jak  żyjemy i czy wykonujemy badania profilaktyczne.

Z danych American Cancer Society zaprezentowanych w 2012 r. wynika, że spożywanie błonnika zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Czosnek może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, kwas foliowy zawarty w produktach roślinnych raka stercza, jelita grubego i piersi.

Nowotwór szybko zdiagnozowany to szansa na wyleczenie. Już piąty rok  w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie istnieje  karta diagnostyki i leczenia onkologicznego , co znaczy iż pacjenci z podejrzeniem lub stwierdzeniem  nowotworu są badani i leczeni w ramach szybkiej oraz kompleksowej terapii onkologicznej. Kartę  diagnostyki i leczenia onkologicznego może wydawać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej jeśli będzie podejrzewał u pacjenta nowotwór złośliwy.

Najważniejsze są badania profilaktyczne, w tym bezpłatnie wykonywane badania cytologiczne dla pań. W szpitalu funkcjonuje Pracownia Cytologii Ginekologicznej, która jako jedyna w województwie lubuskim wykonuje badania cytologiczne objęte Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

W czasie wydarzenia będą rozdawane kupony na bezpłatne wykonanie w szpitalnym laboratorium oznaczenia PSA (marker nowotworowy dla mężczyzn w kierunku raka prostaty) oraz CA125 (marker nowotworowy dla kobiet w kierunku raka jajnika).

Można też wykonać – bezpłatnie – w szpitalu kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego. To zaproszenie do tych, którzy  w ciągu ostatnich 10 lat  nie wykonywali takiego badania, a są  w wieku 50-65 lat.;  w wieku 40  lat – jeśli rodzice, rodzeństwo lub dzieci chorują na raka jelita grubego.

Szczegółowe informacje o programie można uzyskać w Pracowni Endoskopowej WSzW w Gorzowie Wlkp. pod numerem telefonu 512 463 661.

 

 

 

225 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.