75 LAT POLSKIEGO GORZOWA BEZ SPOTKANIA Z PIONIERAMI

PION1Pion2Pio3

75 lat temu, 28 marca 1945 r. niemiecki Landsberg an der Warthe stał się polskim Gorzowem.

Zgodnie z przekazem funkcjonującym w mieście, 28 marca, przybyły dzień wcześniej z 43-osobową grupą osadników z Wągrowca Piotr Wysocki widząc nowych mieszkańców przyjeżdżających do miasta i zbierających się na placu przed kościołem, wbiegł po schodach na wieżę i zaczął dzwonić, dzwonić, dzwonić. Tak biciem dzwonu, pierwszy prezydent Piotr Wysocki obwieścił, że niemiecki dotychczas Landsberg stał się polskim Gorzowem.

Odtąd, 28 marca uznawany jest jako dzień ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie oraz obchodzony jest Dzień Pioniera. Tradycją stały się doroczne spotkania Pionierów, a w ostatnich latach także dzieci Pionierów.

W tym roku, ze względu na ogłoszony przez rząd stan epidemii, uroczystości odbędą się bez udziału Pionierów. Ograniczą się do złożenia przez Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miasta 28 marca o godzinie 10.00 kwiatów pod pomnikiem pionierów na nadwarciańskim bulwarze.

Pomnik Pioniera powstał w 2006 r. jako hołd złożony tym, którzy po wojnie osiedlili się w Gorzowie, za ich trud włożony w budowę polskości miasta. Górujący nad wiaduktem kolejowym pomnik, przedstawia orła zrywającego się do lotu na wysokim postumencie, zwróconego w kierunku południowo-wschodnim skąd do Gorzowa przybywali pierwsi osadnicy. Autorem rzeźby jest gorzowski artysta Andrzej Moskaluk. Oprócz tego pomnika, w samym centrum miasta znajduje się ulica Pionierów, działa klub Pioniera, a także tuż przy dworcu kolejowym, na ul. Dworcowej, 30 kwietnia 1985 r. odsłonięto obelisk ku czci Pionierów Kolejnictwa.

 

 

Tekst i foto Helena Tobiasz

 

 

419 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.