IV FESTIWAL MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ IM. WOJCIECHA KILARA

DSC066471Wojciech Kilar1DSC084791

Wystawy, koncerty symfoniczne i kameralne, widowiska taneczne, spotkania z artystami specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki nowej oraz projekty dla dzieci i młodzieży  odbywać się będą od 13 do 20 maja, z okazji IV Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara połączonego z jubileuszem działalności Filharmonii Gorzowskiej.

Pięć lat temu salę koncertową filharmonii na 600 miejsc, poświęcił były ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Stefan Regmunt, natomiast salę kameralną i pozostałe pomieszczenia święcili były proboszcz gorzowskiej fary ks. Zbigniew Samociak oraz śp. ks. Witold Andrzejewski – legendarny kapelan „Solidarności”.

Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara to jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie. Ideą jest promocja muzyki XX i XXI wieku,  twórców i ich dorobku oraz artystów specjalizujących się w jej interpretacji. Gośćmi m.in będą:  japońska pianistka Akiko Ebi, laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik, kompozytor Michał Lorenc i Radzimir Dębski.

Wojciech Kilar (1932-2013) był kompozytorem, dyrygentem i pianistą. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej. Skomponował wiele utworów sakralnych takich jak „Missa pro pace” „Magnificat”, „Exodus”, „Te Deum”, czy „Angelus”.

Za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej został odznaczony Orderem Orła Białego. Otrzymał medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per artem ad Deum” oraz nagrodę TOTUS 2009, przyznawaną przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Podczas festiwalu imienia wybitnego kompozytora związanego z kościołem, odbędzie się koncert organowy 18 maja o godz. 19 w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego – organisty, pedagoga i kompozytora. Artysta wykona utwory  J.S. Bacha, W.A. Mozarta, A. Vivaldiego, M. Sawy i W. Kilara.

Andrzej Chorosiński urodził się 24 maja 1949 r. w Otwocku.  „W latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1993-2000 był członkiem Prezydium AECAM – Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce – KRUA.

Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”, medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W roku 2008 otrzymał tytuł doktora honoris causa Keimyung University w Korei Południowej” – można przeczytać o kompozytorze na stronie Uniwersytetu Muzycznego  http://www.chopin.edu.pl.

Koncert inauguracyjny odbędzie się 13 maja o godz. 19. Wystąpi Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyr. Moniki Wolińskiej, na fortepianach zagrają Włodek i Łukasz Pawlikowie, śpiewać będzie  Poznański Chór Kameralny pod kier. Bartosza Michałowskiego.

Godzinę wcześniej, otwarta zostanie wystawa prac malarskich Agaty Kaczuk – Jagielnik, która tak uzasadnia swój wybór tematyki: „spore grono postaci na moich obrazach to muzycy, śpiewacy, artyści, uchwyceni podczas gry lub w chwilach pauzy. Ich autentyczność w oddawaniu się pasji, emocje, od euforii po zadumę, stają się pretekstem do powstawania obrazów”.

15 maja w południe rozpocznie się widowisko taneczne do muzyki stworzonej z fragmentów utworów  Arvo Pärta, Wojciecha Kilara i  Steve’a Reicha, a o godz. 19 na Scenie Letniej Teatru im. Juliusza Osterwy koncert kameralny „Promodern Shakespired”, stworzony z okazji jubileuszu szekspirowskiego m.in. przez  Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Herdzina, Paweła Łukaszewskiego czy Stanisława Moryto.

17 maja zaplanowano rap w pełnym wydaniu symfonicznym, w aranżacji Radzimira Dębskiego. Gala finałowa odbędzie się 20 maja, po koncercie spotkanie z kompozytorem Michałem Lorencem.

Gośćmi festiwalu będą m.in. japońska pianistka Akiko Ebi, laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik, kompozytor Michał Lorenc i Radzimir Dębski.

IV Festiwal Muzyki współczesnej im. Wojciecha Kilara dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja także w KAI: http://system.ekai.pl/kair/?screen=depesza&_scr_depesza_id_depeszy=521955

 

 

1,016 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.