ROZPOCZĄŁ SIĘ IV FESTIWAL IM. WOJCIECHA KILARA

20160513_203453120160513_185245120160513_185402120160513_1850481

Po raz czwarty w Filharmonii Gorzowskiej rozpoczął się Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara.

Wojciech Kilar (1932-2013) był kompozytorem, dyrygentem i pianistą. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej. Komponował także muzykę sakralną. Został odznaczony Orderem Orła Białego. Otrzymał medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per artem ad Deum” oraz nagrodę TOTUS 2009, przyznawaną przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W koncercie inauguracyjnym 13 maja o godz. 19 wystąpiła Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyr. Moniki Wolińskiej, na fortepianach zagrali ojciec i syn – Włodek i Łukasz Pawlikowie. W drugiej części koncertu śpiewał Poznański Chór Kameralny pod kier. Bartosza Michałowskiego.

Zanim rozpoczął się koncert, odbyła się prezentacja multimedialna przypominająca pięciolecie działalności gorzowskiej filharmonii. Na zdjęciach pokazano byłego prezydenta Gorzowa Wlkp. Tadeusza Jędrzejczaka, bo za jego gospodarowania ten obiekt powstał, potem ceremonię poświęcenia gmachu, którego dokonał ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Stefan Regmunt, a także księży śp. Witolda Andrzejewskiego i Zbigniewa Samociaka, którzy święcili salę  kameralną i pozostałe pomieszczenia. Następnie pokazano artystów, którzy tu koncertowali, byłych  dyrektorów tej placówki i wiele migawek z życia kulturalnego.

Przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu otwarta została wystawa prac malarskich Agaty Kaczuk – Jagielnik prezentująca ludzi kultury. Autorka tak uzasadniła wybór tematyki: „spore grono postaci na moich obrazach to muzycy, śpiewacy, artyści, uchwyceni podczas gry lub w chwilach pauzy. Ich autentyczność w oddawaniu się pasji, emocje, od euforii po zadumę, stają się pretekstem do powstawania obrazów”. W imieniu malarki wystawę otworzył jej syn.

Konferansjerkę prowadził Jacek Dreczka, nienagannej aparycji i takiej samej dykcji, profesjonalnie i bezpretensjonalnie. Brawo!

1,312 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.