„ŚWIECIE NASZ” – W HOŁDZIE MARKOWI GRECHUCIE W GORZOWSKIM TEATRZE

GRE5TETE5

Tekst i Foto 1 Helena Tobiasz

Foto 2 i 3 Ewa Kunicka Teatr Gorzów Wlkp.

NIESŁYCHANE ZASKOCZENIE PIĘKNYM PRZEDSTAWIENIEM W GORZOWSKIM TEATRZE

Gorzowski Osterwa w ostatnich dniach czerwca 2021 r. kończy sezon spektaklem z udziałem publiczności, opartym na piosenkach Marka Grechuty wg scenariusza i w reżyserii Artura Barcisia. 

W przedstawieniu wykorzystano 22 utwory, w tym tak znane jak Korowód, Będziesz moją panią, Świecie nasz, Nie dokazuj, Wesele, Tango Anawa, Pomarańcze i mandarynki, Dni których nie znamy czy Świat w obłokach. Może nie wszyscy wiedzą, że autorem tekstu Świat w obłokach powstałego w 1974 r. jest Ryszard Krynicki – poeta, który dzieciństwo spędził w Tarnowie koło Lubiszyna, uczęszczał w Gorzowie do II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Przemysłowej, gdzie zdał maturę w 1961 r. Jego ojciec Stanisław był uznanym artystą rzeźbiarzem. Spora kolekcja rzeźb tego twórcy znajduje się w zbiorach Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie.

Imponującym walorem przedstawienia na gorzowskiej scenie jest wierne trzymanie się tekstów piosenek wykonywanych wcześniej przez Marka Grechutę oraz muzyka grana na żywo przez zespół pod kierunkiem Marka Zalewskiego. W spektaklu, jak stwierdza sam reżyser nie ma jakiejś wyraźnej fabuły, ale jest rodzaj impresji, niemal idealnie dostosowanej do różnorodnych nastrojów: od melancholii, obłoków fantasmagorii do licznych zapytań, zadziwień płynących z odtwarzanych utworów.

Zrealizowane w ten sposób marzenie Artura Barcisia przez aktorów teatru Osterwy sprawia, że odbiorowi przedstawienia towarzyszy niesłychane zaskoczenie – parafrazując mistrza Grechutę. Wynika ono z odkrycia, że piękne przedstawienie można stworzyć bez wulgarnych słów czy obscenicznych scen bezlitośnie obnażających wszelkie ułomności naszego kraju i rodaków w nim mieszkających. Wyrazem aprobaty i uznania dla wykonawców są długie brawa, na stojąco publiczności, która wypełnia widownię w możliwej całości wynikającej z ograniczeń spowodowanych pandemią oraz wyprzedane wcześniej bilety na wszystkie spektakle.

Opuszczając odnowiony gmach, ciśnie się stwierdzenie – Byliśmy w teatrze – za tytułem jubileuszowego albumu z 2016 r. na 70-lecie sceny, autorstwa Krystyny Kamińskiej i Ireneusza K. Szmita, zaczerpniętym ze słów niezapomnianej  dyrektorki gorzowskiego teatru Ireny Byrskiej.

ŚWIECIE NASZ W HOŁDZIE MARKOWI GRECHUCIE

Reżyseria i scenariusz – Artur Barciś

Występują: 

Michał Anioł

Justyna Jeleń

Marta Karmowska

Mikołaj Kwiatkowski

Anna Łaniewska

Jan Mierzyński

Edyta Milczarek

Artur Nełkowski

Joanna Rossa

Marzena Wieczorek

Zespół  muzyczny: Marek Zalewski, Arkadiusz Malinowski/ Paweł Czyrka, Mariusz Lipiński, Daniel Maternik, Patrycja  Kałużna,  Mariusz Nowaczyński

Scenografia i kostiumy – Tatiana Kwiatkowska

Choreografia – Agnieszka Błaszkowska

Multimedia  –  Franciszek Barciś

Kierownictwo muzyczne – Marek Zalewski

Reżyseria światła – Monika Sidor

Asyst. reżysera  – Mikołaj Kwiatkowski

Inspicjent –sufler – Beata Chorążykiewicz

Projekt plakatu – Joanna Sapkowska-Pieprzyk

Tekst i foto Helena Tobiasz

 

 

 

310 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.