„70 LAT DZIEDZICTWA ARCHIWALNEGO NA ZIEMIACH ZACHODNICH I PÓŁNOCNYCH” – OTWARTO WYSTAWĘ W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

AP1AP11Irek na wystawieZ wiceprezydentem i dyrektorem1

„70 lat dziedzictwa archiwalnego na Ziemiach Zachodnich i Północnych” – to tytuł wystawy, którą otwarto 29 stycznia w Archiwum Państwowym, w przeddzień obchodów, Dnia Pamięci i Pojednania w Gorzowie Wielkopolskim.
Na wystawie zorganizowanej przez AP we Wrocławiu zaprezentowano dorobek polskich archiwów państwowych ale także kościelnych i diecezjalnych na Ziemiach Zachodnich i Północnych.

Wystawa prezentuje dorobek polskich archiwów państwowych ale także kościelnych i diecezjalnych na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Została przygotowana przez dr Grażynę Trzaskowską z Archiwum Państwowego we Wrocławiu w oparciu o materiały nadesłane z archiwów znajdujących się na ziemiach zachodnich i północnych Rzeczpospolitej. Prezentuje trudne początki i współczesność archiwów polskich. Wystawa pokazuje także polskich archiwistów zaangażowanych w zabezpieczanie dziedzictwa archiwalnego. Gorzów jest trzecim miastem po Wrocławiu i Szczecinie, w którym można oglądać wystawę. Czynna będzie do końca lutego.

Chociaż w gromadzeniu odnajdywanych akt było wiele przypadkowości, to nie było zjawiska niszczenia zastanego dziedzictwa, w tym archiwalnego. My Polacy staraliśmy się zabezpieczyć to co znaleźliśmy, być może sporadyczne przypadki jakiejś bezmyślności się gdzieś zdarzyły ale światowej polityki niszczenia na pewno nie było – powiedział dyr. Dariusz Rymar, który wspomniał, że pierwszy kierownik AP w Gorzowie Wlkp. , Kazimierz Bielecki podobno w miejscowości Dyszno znalazł rękopis Goethego. O tym Bielecki napisał w publikacji, jednak do tej pory nie udało się dyr. Rymarowi potwierdzić tej informacji.

Ponieważ Gorzowowi przypadła w tej wystawie tylko jedna plansza, więc pracownicy gorzowskiego oddziału poszerzyli ją o dodatkowe informacje i eksponaty. „W gablotach pokazaliśmy dokumenty od roku 1950, sprawozdania , pisma dotyczące problemów lokalowych, organizacji i popularyzacji wystaw a także przedmioty związane z gorzowskim archiwum, meble, maszyny do pisania, plakaty i fotografie” – powiedziała Anna Jodko z AP w Gorzowie Wlkp. .

1,970 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.