WYSTAWA PRAC WIESŁAWA STREBEJKI W GORZOWSKIM MUZEUM

STR5

Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza  na jubileuszową wystawę artysty plastyka Wiesława Strebejki, który większość życia twórczego spędził w Gorzowie Wielkopolskim. Inauguracja wystawy odbędzie się 12 września o godz. 17 w muzeum Spichlerz przy ul. Fabrycznej 1-3. Tytuł wystawy:„Wiesław Strebejko. 1945-1994” — wystawa czasowa plakatu teatralnego.

Wiesław Strebejko ur. się 27 marca 1945 r w Bydgoszczy, tam ukończył Liceum Sztuk Plastycznych. Od 1974 r. mieszkał w Gorzowie Wlkp. Zmarł 23 kwietnia 1994 r. pochowany został na cmentarzu komunalnym w Zaułku Zasłużonych. W Alei Gwiazd na Starym Rynku znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona jego pamięci. Jego główną specjalnością były plakaty, zajmował się fotografią artystyczną, był członkiem Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego, autorem scenografii do sztuk teatralnych.

Na jubileuszową wystawę wybrano 45 prac zrealizowanych na zamówienie teatrów z różnych stron Polski. Plakat teatralny Wiesława Strebejki jest doskonałą ilustracją jego sposobu myślenia artystycznego oraz pozwala zauważyć jego fascynację fotografią artystyczną, którą jako jeden z pierwszych w Polsce stosował w projektach plakatów. Przy organizacji wystawy brała udział Ewa Strebejko-Hryniewicz, która przez wiele lat uczestniczyła aktywnie w pracy twórczej Strebejki i wspomagała jego projekty oryginalnymi rozwiązaniami plastycznymi.

Wcześniej, bo o godz. 16:45 odbędzie się briefing prasowy, w którym udział wezmą: Ewa Strebejko-Hryniewicz, – kurator wystawy Krzysztof Jędrzejczak oraz dyrektor muzeum dr Ewa Pawlak.

Od godz. 18:00-20:00 zaplanowane jest zwiedzanie wystawy w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego.

 

45 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.