PIKNIK CHOPINOWSKI PRZY FG

Tekst: Ewa Rutkowska

Błonia przy Filharmonii Gorzowskiej. Kolejny Piknik Chopinowski

31 lipca 2022

Kończy się pierwszy miesiąc z muzyką Chopina na gorzowskich błoniach. Na tę niedzielę zaproszono młodziutkiego pianistę Stanisława Oracza (rocznik 2003) z Torunia. Od momentu rozpoczęcia edukacji w szkole II stopnia, jego nauczycielką jest mgr Magdalena Stopińska. Do tej pory pracował z wieloma wybitnymi pedagogami, między innymi z Januszem Olejniczakiem. Zdobył szereg ważnych nagród i wyróżnień. Jest stypendystą „Toruński Maestro” Prezydenta Miasta Torunia oraz stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla osób zajmujących się działalnością kulturalną.

Młodemu artyście w II części koncertu towarzyszył Kwartet Smyczkowy Con Amabile w składzie: Daria Krzysztoń-Baran – I skrzypce. Yi Ding-Dana – II  skrzypce, Joanna Gołąb – altówka, Agnieszka Lasek – wiolonczela oraz Mateusz Rzytka – kontrabas.

W programie:

  1. Joseph Haydn, Trzyczęściowa Sonata Es dur HOBXVI:52
  2. Fryderyk Chopin, Preludium cis-moll op. 45 i Scherzo E-dur op. 54
  3. Karol Szymanowski, Wariacje b-moll op. 3

Po przerwie:

Fryderyk Chopin – Trzyczęściowy Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Jest to drugi koncert Fryderyka Chopina. Gdy go komponował miał 20 lat. Był rok 1830.

Bardzo mi się podoba ten Koncert, więc opowiem o nim nieco więcej.

Część I Allegro maestoso i część II Romance. Larghetto powstały w chwilach szczególnego zafascynowania Fryderyka śpiewaczką Konstancją Gładkowską.

A część III Rondo Vivace powstawało mimo oporów kompozytora. Był to czas jego wahań, zwlekań, przeczuć. Przez całe lato roku 1830 toczyła się sprawa wyjazdu Chopina w świat – dla sprawdzenia się. „Jeszcze siedzę. Nie mam siły do zdecydowania dnia… Myślę, że jadę umrzeć” – mówił do przyjaciela. Chciał też przed swoim wyjazdem  ukończyć rozpoczęte dzieło. I tak się stało. W październiku przedstawił Koncert szerokiej publiczności. Koncert przenoszący nas w świat muzyki uciszonej, intymnej. Narracja snuje się niekiedy na granicy snu i jawy, płynie w sposób swobodnej improwizacji… Dwa tematy przeplatają się wzajemnie.

Koncert został zagrany w nietypowej zielonej scenerii, otaczającej naszą Filharmonię  I przyjęty owacyjnie.

Ewa Rutkowska 

 

83 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.