GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE. ZIELONA GÓRA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

teatteat
15. listopada na gorzowskiej scenie wystąpił Lubuski Teatr z Zielonej Góry ze spektaklem „Przedstawię Ci Tatę” autorstwa Giuseppe Della Misericordia w reżyserii Roberta Czechowskiego, dyrektora zielonogórskiego teatru.

W spektaklu wystąpili: Ewa Dobrucka, Katarzyna Hołyńska, Marta Frąckowiak, Paweł Wydrzyński i Robert Kuraś.

Spektakl okazał się nieprawdopodobnie, skrajnie kontrowersyjny w ocenach. Tak określając odbiór,  pragnę podkreślić, że nie tylko widzowie mieli podobne odczucia ale również aktorzy grający w tej sztuce, co przyznali podczas spotkania w teatralnej kawiarence Art Cafe.

Po zakończonym spektaklu zapytałam kilka osób o opinię. Usłyszałam: od ciężkiego westchnienia, bez wyrażenia żadnego słowa przez stwierdzenie, że to było coś okropnego do nazwania tego przedstawienia genialnym. Ja biłam się z myślami jak to zinterpretować. Treść oczywiście jest do opowiedzenia ale wykonanie, gra aktorska, dialogi a do tego momentami słaba słyszalność tekstu, sprawiały trudność jasnego zinterpretowania tej sztuki.

Wiele jednak się wyjaśniło po spotkaniu z aktorami, którzy przyznali, że właśnie ten spektakl powoduje, że jedni widzowie go nienawidzą a inni są zachwyceni aż do skrajności. Ktoś porównał to wykonanie do komiksowego, i z tym ja również się zgadzam. Z przekleństwami! Nigdy się nie zgadzam.

Konrad Pruszyński, prowadzący spotkanie poprosił o wyjaśnienie tekstu zwanego komedią, w którym jest wiele poważnych kwestii.

Robert Kuraś stwierdził, że nie jest to arcydzieło włoskiej literatury, ale zabawnie określił, że jest  to współczesne „takie coś”.

Aktorzy opowiadali o pracy nad tekstem, o tworzeniu spektaklu jako pewnego rodzaju formy absurdu, ale również uciekania od tej formy, skłaniając się ku realizmowi. W efekcie pokazali pewną patologiczną, zakłamaną rodzinę, różnymi środkami wyrazu, wskazując znaczenie najbliższego środowiska na podejmowane życiowe decyzje.

Spektakl  „Przedstawię ci tatę” to dynamiczna komedia omyłek, pokazująca tematykę związaną z relacjami międzyludzkimi. Stawia pytanie o naturę kłamstwa, o to czy próbując oszukać innych, nie oszukujemy właśnie siebie? Przerysowanie sceniczne w tej sztuce rodzinnych sytuacji jest doskonałym narzędziem do zastanowienia się nad trudami współczesnego życia.

Giuseppe Della Misericordia urodził się w 1975 roku w Varese.
Po ukończeniu filozofii na Uniwersytecie w Mediolanie przez kilka lat pracował jako pracownik naukowy na uniwersytecie, a następnie całkowicie poświęcił się pisaniu. Pasjonat satyry społecznej i mechanizmów komedii. /http://www.dziennikteatralny.pl/

=================

16 listopada – to przedostatni dzień Gorzowskich Spotkań Teatralnych. Wystąpi: Impresariat Artystyczny ODEON ze Szczecina ze spektaklem „WĄSIK” w reżyserii Jana Jankowskiego.

Obsada: Milena Staszuk, Jan Jankowski, Bartosz Obuchowicz, Jarosław Boberek, Michał Koterski

Czas trwania: 110 minut  (z przerwą)

 

 

237 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.