WERNISAŻ IWONY MARKOWICZ – WINIECKIEJ

Relacja Ewy Rutkowskiej

MarkowiczMARKMarkoMAR

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z.Herberta

Gorzów Wlkp. 12 stycznia 2017

Galeria „Pod Kopułą”, WERNISAŻ WYSTAWY

30  LAT  T W Ó R C Z O Ś C I    IWONY  MARKOWICZ – WINIECKIEJ

Iwona Markowicz – Winiecka, rocznik 56. . Dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, na Wydziale Wychowania Plastycznego w Poznaniu obroniła w 1986 roku. Od 2002 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Bierze udział w wystawach zbiorowych oraz w ogólnopolskich i międzynarodowych artystycznych plenerach malarskich. Zrealizowała ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych w Gorzowie i w wielu miastach na terenie Polski. Jest twórcą kilku realizacji stałych (logo, Radia „Zachód” Zielona Góra i „Constans” Gorzów Wlkp. Zaprojektowała i wykonała  medal i płytę pamiątkową na 50 i 60-lecie II LO w Gorzowie. Tu też wykonała portret Marii Skłodowskiej-Curie.  W kaplicy przy parafii Pięciu Braci Męczenników wykonała fresk „Rozesłanie”).

Jak powiedziała artystka podczas otwarcia wystawy „staram się malować szczerze, choć może naiwnie. Czy to jest malarstwo kobiece? Jeśli tak, to dobrze, bo tak chciałabym być postrzegana. W swojej pracy, cały czas  poszukuję pewnych prawidłowości plastycznych w tekście Genesis. W swoich pracach często nawiązuję do powstawania świata. Do tego zewnętrznego, ale i do tego osobistego, wewnętrznego”.  30 lat, to „kawał dobrego i pięknego czasu”.

Ja bardzo lubię jej malarstwo. Mam wrażenie, że za każdym obrazem kryje się jakaś tajemnica, albo marzenie… Na tej wystawie znajdują się prace sprzed dwudziestu lat i te najnowsze z 2016 roku. Jest kilka portretów. Cykl „Genesis”, przedstawiający sześć dni tygodnia, zamyślona księżniczka z parasolką i „Kuszenie” z 96 roku.   Oglądając te obrazy, można nieco się zadumać z nadzieją, że choć piękno jest ulotne, to jednak tu ono zostanie…

Gospodarzem wernisażu była Barbara Barańska, pracownik  Działu Zbiorów Audiowizualnych WiMBP.

A wernisaż, przy kawie i słodyczach  zakończył się  rozmowami w różnej wielkości podgrupach.

 Ewa Rutkowska

1,976 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.