SIÓDMY PIKNIK CHOPINOWSKI W FILHARMONII GORZOWSKIEJ

27 sierpnia 2017

Relacja Ewy Rutkowskiej

Niestety, coś trwa, a coś się kończy… Kończą się spotkania z muzyką Fryderyka Chopina, które w każdą niedzielę, od połowy lipca odbywały się na zielonej części  Placu Sztuk przy Filharmonii Gorzowskiej pn. „Pikniki Chopinowskie”. Były również zmagania z pogodą, bo albo zanosiło się na deszcz, albo grzało niemiłosiernie słoneczko. Ale tylko dwa razy koncerty przeniesiono do sali koncertowej.

Na zakończenie tego cyklu, który wymyślił i artystów zaprosił, dyrektor artystyczny naszej Filharmonii Jacek Kraszewski, zagrał utytułowany i uzdolniony pianista Michał Mossakowski. Artysta urodził się w 1992 roku w rodzinie o muzycznych tradycjach. W 2016 roku z wyróżnieniem ukończył studia w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich, a także pedagogiem katedry fortepianu w macierzystej uczelni. Od 2016 roku studiuje w AM im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów. Artysta jest laureatem wielu  ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Występował z recitalami na wielu uznanych scenach w kraju i za granicą. Między innymi w 2014 roku odbył dwutygodniowe tournee w Chinach, gdzie w dziesięciu miastach wykonywał koncert e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Występował też w 2016 roku w Wiener Saal Mozarteum w Salzburgu. A także  w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku  w 2017 roku. Za swoje osiągnięcia artystyczne wielokrotnie otrzymywał stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora AM w Gdańsku, Prezydenta Miasta Gdańska, oraz Marszałka Województwa.
Wszyscy  artyści, którzy występowali podczas Pikniku, to młodzi,  uznani i nagradzani za swoją pracę muzycy. Z każdym występem powiewało wielkim, muzycznym  światem. Cieszę się, że mogłam w tym uczestniczyć, że to działo się w Gorzowie. W tym pięknym miejscu, w otoczeniu przyrody, w którym umieszczona jest nasza Filharmonia.  Za każdym razem dopisywała też publiczność.

Ja byłam na wszystkich koncertach.

Recital rozpoczął się Nokturnem cis-moll op. posth (Lento con gran espressione), skomponowanym przez Fryderyka Chopina w 1830 roku. Utwór powstał podczas pobytu kompozytora w Wiedniu. Przesłał go do Warszawy swojej siostrze Ludwice, której utwór zadedykował. „Siostrze Ludwice – dla wprawy, zanim się zabierze do mojego drugiego koncertu”. Utwór napisany został w tonacji cis-moll i metrum 4/4, ma formę repryzową. W środkowej pojawiają się rzadko stosowane przez Chopina autocytaty z koncertu f-moll (z pierwszej i ostatniej części) oraz z pieśni Życzenie.

Następnie artysta zagrał Etiudę As-dur op. 25 nr 1, o której Robert Schumann napisał tak: „Mogłoby się wydawać, że to harfa eolska”. Kolejnym utworem I części recitalu była  Etiuda a-moll op. 25 nr 11, nazywana Wiatrem Zimowym lub Eroicą.

„Jego kompozycje na fortepian stworzyły szkołę”- tak oceniał twórczość Chopina Hector Berlioz. Utwory Chopina były wykonywane  w salonach i salach koncertowych nie tylko przez kompozytora, ale przez innych wielkich pianistów np. przez Ferenca Liszta.

W dalszej części usłyszeliśmy cztery mazurki: Mazurek a-moll op. 17 nr 4, Mazurek   a-moll op. 59 nr 1, Mazurek a-moll op. 68 nr 2 i Mazurek As-dur op. 52.

Mazurki Chopina zawsze zawierają w swym charakterze mocne akcenty polskie. Swoje utwory opierał na zasłyszanych w okresie pobytu w kraju, trójmiarowych tańcach ludowych.

Druga część recitalu rozpoczęła się także mazurkami, były to: Mazurek fis-moll op. 6 nr 1 i  Mazurek fis-moll op. 59 nr 3. Następnie Walc h-moll op. 69 nr 2.

I na zakończenie recitalu artysta zagrał Sonatę h-moll op. 58 – na fortepian solo. składającą się z czterech części: Allegro maestoso (h-moll), Scherzo: Molto vivace (Es-dur), Largo (h-dur) i Finale. Presto non tanto. Agitato (h-moll).

Jest w tym utworze ogromna dramaturgia. Znawcy twierdzą, że daje ona słuchaczom esencję muzyki romantycznej. Część pierwsza i ostatnia mają charakter ballady, druga jest scherzem, a trzecia nokturnem. Według Artura Hedleya „w jej czterech częściach znajdujemy najpiękniejsze melodie, jakie kiedykolwiek napisane zostały na fortepian”.

Ale nie był to koniec naszego spotkania. Były dwa bisy;: Etiuda Cis-moll  Aleksandra Skriabina. I z dedykacją dla tych wszystkich, którzy byli na wszystkich Piknikach:  „Krótka improwizacja na tematy chopinowskie”.

A ja chciałabym zacytować Goethego „Zatrzymaj więc się chwilo! Jesteś piękna!”

Na zakończenie tego spotkania było kilka komunikatów: o tym że 2 września w FG odbędzie się koncert chórów, a 10 września na gorzowskim bulwarze  zagrany zostanie  „Koncert promenadowy”. Inauguracja sezonu artystycznego 2017/18 odbędzie się 22 września.

W imieniu organizatorów serdecznie polecam Ewa Rutkowska

 

273 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.