INAUGURACJA SEZONU KULTURALNEGO W „ZUO NA ZAPIECKU”

Relacja Ewy Rutkowskiej

Inauguracja siedemnastego sezonu kulturalnego w „Zuo na Zapiecku”

Gorzów – Zieleniec, 24 września 2017

Gorzowski „Zapiecek” istnieje od 2001 roku. Swoją działalność rozpoczął w firmie „Chlebek”. I choć nie było to „po drodze”, przez dziesięć lat cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Obeccna siedziba Klubu mieści się w Zakładzie Utylizacji Odpadów przy ul. Teatralnej, przyjmując nazwę „W ZUO Na Zapiecku”.

Dobrym duchem od początku i organizatorem wszelkiego rodzaju imprez jest Barbara Szroeder. Przeważnie dwa razy w miesiącu odbywają się różne recitale, koncerty czy spotkania z tzw. ciekawymi ludźmi. Tradycją jest słodki poczęstunek. Czasem  są to imprezy realizowane w innym miejscu, np. w WiMBP, Muzeum.

Tak było podczas tej inauguracji. Odbyła się ona na terenie Gorzowskiego Zespołu Szkół Ogrodniczych w Zieleńcu, przy okazji XIX Jesiennego Kiermaszu Ogrodniczego.

Zaraz po wejściu na teren szkoły, zainteresowanych powalał okrutny łomot, chyba na werblach. Część ludzi zdezorientowana uciekała jak najdalej od hałasu.  Okazało się, że był to element swoistego  zaproszenia na spektakl w wykonaniu aktorów Zespołu Teatralnego „Tygiel z Osiedla Poznańskiego i Grupy Rekonstrukcyjnej z Polski, w reżyserii Artura Nełkowskiego, wg scenariusza Hanny Kaup.

Spektakl ukazywał przyjazd tuż po wojnie, w towarzystwie radzieckich żołnierzy  polskich repatriantów z Syberii do Landsberga.  Akcja rozgrywała się w trzech planach. Najpierw tuż przed wejściem do budynku, gdzie radziecki oficer witał przybyłych, obiecując „złote góry”. Następnie we wnętrzu pokoju, do którego przydział dostał tata z córką (pięknie swoją rolę zagrała mała Hania) i któremu powierzono rolę Burmistrza miasta Landsberga. I w trzecim pomieszczeniu. Było to i biuro Burmistrza i „dziedziniec”, gdzie tańczyła cyganka i   gromadził się tłum, ale była to też klasa szkolna. Spektakl wieńczyło uhonorowanie kwiatami najprawdziwszej Sybiraczki.

Na zakończenie Barbara Szroeder podziękowała wszystkim biorącym udział w przedstawieniu oraz wiernej publiczności. I zaprosiła „Na Zapiecek” już 10 października br.

Ewa Rutkowska

285 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.