PROMOCJA KSIĄŻKI ŁUCJI FICE „ZA KRYSZTAŁOWYM LUSTREM, WSPOMNIENIA OPIEKUNKI”

FŁGAFICE 1FIC3AKT

Fot. Wanda Milewska

Relacja Ewy Rutkowskiej

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta. Gorzów  Wlkp. , 28 września 2017

Na wstępie, wewnątrz okładki czytamy: „”Za kryształowym lustrem” dopełnia trylogię Łucji Fice. Dwie poprzednie powieści to „Przeznaczenie” oraz „Wyspa starców”. We wszystkich częściach autorka w przejmujący sposób ukazuje tęsknotę Polek za domem i rodziną.  Napisać o pracy opiekunki i nie poprzestać na tragizmie – wszechobecnej starości, cierpieniu i śmierci – nie jest łatwo. Dzięki przenikliwości i poczuciu humoru głównej bohaterki, autorce udaje się jednak uniknąć patosu, a stworzyć fascynującą obyczajową panoramę, pełną złożonych psychologicznie postaci”.

Czytając spis treści, można domniemywać, że jest to swoisty pamiętnik. Czy to jest pamiętnik autorki? Podczas promocji powiedziała: „Mam życzenie, aby czytać tę książkę jak powieść. Ci co mnie znają będą wiedzieć, czy Gabi, to ja”.

Nie czytałam jeszcze tej książki, ale na spotkaniu dowiedziałam się, że Gabi to główna bohaterka tego tomu.

Ta promocja była trochę inna od tych, do których się przyzwyczailiśmy. Było to spotkanie z książką „na żywo”. Na początek zaproponowano widzom kilka scenek przedstawiających życie opiekunek (w Niemczech). Przedstawiły je Bogumiła Jędrzejczyk (reżyseria) i Beata Chorążykiewicz, aktorki gorzowskiego teatru. Oraz Grażyna Popławska, Dana Gołąbek, Ryszard Stefaniak, Ferdynand Głodzik, Teresa Żurawska i Jerzy Zgorzałek. Sylwetkę Łucji przybliżył Czesław Ganda. A muzycznie oprawiła Marzena Śron.

Łucja Fice od roku 1996  jest członkiem sekcji literackiej RSTK. Jest też członkiem ZLP. Nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uczestniczka programu „Emigrantki własnym głosem” na Festiwalu Emigracji w Gdyni. Z wykształcenia jest chemikiem.

Na początku pisała wiersze. Potem, gdy zaczęła pracować jako opiekunka w Walii, napisała swoje pierwsze opowiadanie, dotyczące opiekunek, które wyjechały „za chlebem”. Na promocji, w  gorzowskiej bibliotece, specjalnym gościem Łucji, był Łukasz, który przyjechał aż z Gdańska. Poznali się w Walii. Łukasz też był opiekunem. A wydawać by się mogło, że rola ta przypisana jest kobietom.

Dopisała też widownia. Ja bywam na literackich i innych spotkaniach dość często. Ale tym razem zobaczyłam dużo nowych twarzy. Przyszli oni dla Łucji.

Łucja swoje doświadczenia zaczęła przelewać na papier. I tak powstała jej pierwsza książka „Przeznaczenie”, za którą na Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Anioły są wśród nas” zdobyła drugą nagrodę. Potem była następna książka „Wyspa starców”. Wszystkie one opowiadają o pracy opiekunek. O dobrych i złych stronach tej pracy. O domach gdzie opiekunka traktowana jest jak perła i o domach gdzie opiekunka  nie ma prawa usiąść przy tym samym stole z gospodarzem.

Autorka czyni starania, aby jej tryptyk został przetłumaczony na język angielski i niemiecki. Są już pierwsze pozytywne efekty tych starań.

Kolejną częścią  promocji była rozmowa  Agnieszki Kopaczyńskiej-Moskaluk z autorką, w której Łucja opowiedziała o swojej fascynacji własnymi snami, o metafizyce w swoich powieściach. O tym, że ma zdolności przystosowywania się. O swoich kontaktach z wieloma ludźmi, dla których za granicą pracowała (w Walii i w Niemczech). Na zakończenie podziękowała, ważnym dla niej ludziom:  p. Ani – Agentce opiekunek z Parku 111, Bogusławowi Leganowi, który użyczył swojego obrazu na okładkę tej książki, Czesławowi Gandzie, za jego cenne uwagi. Za poezję i czytanie jej książek z ogromną uwagą i za wskazówki Irkowi K. Szmidtowi i Krysi Kamińskiej. A Jerzy Zgorzałek podsumował tak: „Te książki na długo zapadają w pamięci”.

Do sięgnięcia po lekturę książek Łucji, w czasie długich jesiennych i zimowych wieczorów zaapelowała Agnieszka.

Całość wieczoru odbyła się wg pomysłu autorki Łucji Fice i Dany Gołąbek.

Na koniec Łucja zaprosiła wszystkich na wino, kawę i słodkości.

I było morze kwiatów. I można było nabyć książkę z autografem autorki.

Książka wydana w bieżącym roku  przez Warszawską Firmę Wydawniczą s.c.

Ewa Rutkowska     

 

1,116 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.