W GORZOWIE WLKP. ODSŁONIĘTO TABLICĘ POŚWIĘCONĄ ANNIE MAKOWSKIEJ CIELEŃ

TABBTAB11TAB22

Foto Grzegorz Milewski

W drugą rocznicę śmierci Anny Makowskiej Cieleń – regionalistki, prezes koła Związku Sybiraków, społecznika i polonistki, odsłonięto 21 grudnia tablicę pamiątkową ku jej czci na budynku Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Łokietka. Modlitwę poprowadził ks. dr Zbigniew Kobus – proboszcz katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kapłan przypomniał, że wszyscy czujemy się dłużnikami Boga, nauczycieli, rodziców i wychowawców. – Oni uczyli nas prawdy, miłości i poświęcenia dla braci. Dziś pragniemy utrwalić w sercach i w tej tablicy naszą pamięć o wybitnej nauczycielce, wychowawczyni, która w trudnych chwilach ojczyzny umiała stawać w obronie prawdy, strzec jej w umysłach młodzieży , która oddając swoje siły i życie w służbie ojczyzny i narodu służyła sobą – powiedział ks. Kobus, polecając Stwórcy byłą sybiraczkę oraz inicjatorkę pomnika Ofiar Stalinizmu na cmentarzu komunalnym.

Biblioteka Pedagogiczna, na murach, której umieszczono tablicę autorstwa gorzowskiej rzeźbiarki Zofii Bilińskiej, była ostatnim miejscem pracy wybitnej regionalistki i pedagoga. Tu pracowała na stanowisku konsultanta w pracowni edukacji kulturalnej i regionalnej. Tablica powstała z inicjatywy Obywatelskiej Kapituły Nagrody im. Janusza Słowika.

Anna Makowska Cieleń zmarła w wieku 77. lat. Będąc dzieckiem przeżyła zsyłkę na Syberię. Po ukończeniu filologii polskiej pracowała w II LO im. M. Skłodowskiej-Curie. Była pierwszą prezes gorzowskiego koła Związku Sybiraków, do końca życia pełniła funkcję honorowego prezesa.  Z jej inicjatywy powstała kaplica poświęcona zesłańcom Sybiru w sanktuarium św. Weroniki. Ona także przyczyniła się do tego, że gorzowscy kadeci z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przyjęli imię Zesłańców Sybiru.

Anna Makowska zawsze podkreślała, że młodzież potrzebuje spotkań z ludźmi, którzy przekazywać będą polskie tradycje i przypominać ojczyste dzieje. Opowiadała o swoim ojcu  – kościuszkowcu, który przeszedł szlak Lenino, zginął w Gorzowie i po ekshumacji z Cmentarza Świętokrzyskiego został pochowany na Cmentarzu Wojennym.

Dr Anna Makowska Cieleń była członkiem Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP kadencji 2014-2018.

Dzięki niej czczone są w Gorzowie Wlkp.  rocznice związane z działalnością pisarską Ireny Dowgielewicz, cygańskiej poetki Papuszy  czy działacza kultury Janusza Słowika, którego imieniem nazwała Nagrodę Kulturalną przyznawaną młodym twórcom. Należała do kapituły tej nagrody. Zasiadała w wielu literackich komisjach konkursowych.

Pełniła funkcję sekretarza Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej. Była laureatką nagrody Gorzowskiego Towarzystwa Kultury w 1990 r. . W 1998 r. otrzymała medal „Za zasługi dla województwa gorzowskiego” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Przy odsłanianej tablicy zgromadziła się młodzież gorzowskich szkół ze sztandarami. Wybitną pedagog wspominali m.in. prezydent miasta Jacek Wójcicki, dr Andrzej Talarczyk, sekretarz Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP, Leszek Bończuk – regionalista, Jan Świrepo – były wice wojewoda lubuski, Maria Dratwińska – prezes Związku Sybiraków i Janusz Dreczka – były wiceprezydent Gorzowa Wlkp.

258 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.