WSPOMNIENIA MAXA BAHRA NA ĆWIERĆWIECZE OBCHODÓW DNIA PAMIĘCI I POJEDNANIA W GORZOWIE WLKP.

MAXMAX1MAX2

Relacja Heleny Tobiasz

WSPOMNIENIA MAXA BAHRA PO POLSKU NA ĆWIERĆWIECZE OBCHODÓW DNIA PAMIĘCI I POJEDNANIA W GORZOWIE WLKP.

30 stycznia 2020 r., w 75 lat po wkroczeniu Armii Radzieckiej do niemieckiego Landsberga potomkowie dawnych jego mieszkańców po raz 25. przybyli do miasta by wspólnie z gorzowianami obchodzić datę przełomową w dziejach miasta. Od 1995 r. dzień ten obchodzony jest jako Dzień Pamięci Pojednania. W tym roku, z racji ćwierćwiecza obchodów, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim wydało dwujęzyczny album „25 LAT DNIA PAMIĘCI I POJEDNANIA POKÓJ-PAX-FRIEDEN Dzień Pamięci i Pojednania Jubileusz 25 lat obchodów”.

Publikacja zawiera teksty obecnego prezydenta Gorzowa Wlkp. Jacka Wójcickiego oraz byłych prezydentów Henryka Macieja Wożniaka i Tadeusza Jędrzejczaka, jak również niemieckich autorów. Są nimi Wolfgang Kuhlmann – wieloletni pełnomocnik burmistrza Herfordu ds. współpracy zagranicznej i Karl-Heinz Wentzell – długoletni członek zarządu (skarbnik) Stowarzyszenia Byłych Landsberczyków. Album został zaprezentowany przez Agnieszkę Dębską – autorkę tekstu o historii Dnia Pamięci i Pojednania, na spotkaniu 30 stycznia br. o godz. 16.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.

Na tym samym spotkaniu Biblioteka Herberta promowała własne wydawnictwo pt. „MAX BAHR SPOŁECZNIK, POLITYK I PRZEDSIĘBIORCA. WSPOMNIENIA Z LAT 1848-1926”. Wszystkim twórcom dzieła dziękował dyrektor książnicy Sławomir Szenwald. W jego skład wchodzi: polskie tłumaczenie przez Małgorzatę Czabańską-Rosadę pamiętników landsberskiego przemysłowca i społecznika Maxa Bahra, historyczne komentarze w formie przypisów oraz obszerne wprowadzenie autorstwa prof. Pawła Leszczyńskiego. O pracy nad zbieraniem materiałów ukazujących różnorakie dokonania Maxa Bahra mówił dr Falko Neininger z Brandenburskiego Głównego Archiwum Krajowego w Poczdamie.

Postać Maxa Bahra na tle jego czasów, ze szczególnym uwzględnieniem Republiki Weimarskiej przedstawił prof. Paweł Leszczyński. W sugestywnym wystąpieniu profesor nie krył fascynacji zasłużonym landsberczaninem, którego przemyślenia dotyczące wielu aspektów życia zawarte są na kartach wydanej właśnie książki.

Na sali oprócz licznie zgromadzonych gorzowian obecny był prawnuk Maxa Bahra Jürgen Bahr i Lennard Bahr – praprawnuk Bahra. Zarówno potomkowie Maxa Bahra jak i inni niemieccy goście poza Falko Neiningerem uczestniczyli w spotkaniu, ale nie zabierali głosu.

Przybyli do biblioteki mogli otrzymać bezpłatnie, tylko za pokwitowaniem: albumu 25 lat Dnia Pamięci i Pojednania, Rocznik Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Gorzowie Wielkopolskim Forum Historyczno-Społeczne nr 7/2019 oraz wspomnienia Maxa Bahra, liczące 296 stron, ujęte w twarde okładki. Te dopiero po pokonaniu długiej kolejki.

Tekst i foto Helena Tobiasz

557 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.