KOBIECY DIALOG Z PRZESZŁOŚCIĄ O WIĘŹNIARKACH Z RAVENSBRÜCK

IMG_0691IMG_0693IMG_0710IMG_0715IMG_0700

Od złożenia kwiatów pod pomnikiem na cmentarzu Świętokrzyskim kryjącym prochy szesnastu więźniów Ravensbrück, zmarłych w Gorzowie w 1945 roku, rozpoczęło się 31 marca 2025 roku  pierwsze spotkanie z serii spotkań „Kobiecy dialog z przeszłością”. Tematyka wiąże się z 80. rocznicą oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück i przybyciem więźniarek do Gorzowa.

Dalsza część spotkania, już w siedzibie muzeum, prowadzona przez Agnieszkę Kopaczyńską – Moskaluk dotyczyła obozu w Ravensbrück i okoliczności w jakich więźniowie tego obozu znaleźli się w Gorzowie, tu zmarli, a ich prochy kryje pomnik autorstwa Zofii Bilińskiej.

O powstaniu i funkcjonowaniu obozu w Ravensbrück w latach 1938-1945 oraz tragicznych losach zsyłanych tam więźniów, głównie kobiet z przewagą Polek mówiła dr Karolina Korenda-Gojdz – kierownik Działu Historii i Sztuki. Po oswobodzeniu obozu 30 kwietnia 1945 roku więźniowie opuszczali obóz. Znaczna grupa wyjechał w ramach akcji ratunkowej „Białe Autobusy” prowadzonej przez szwedzki Czerwony Krzyż. Sporo Polskich więźniów przebywało jednak nadal w obozie, ponieważ z powodu wycieńczenia nie było w stanie samodzielnie go opuścić. Po tych chorych, ówczesne władze Gorzowa zorganizowały i wysłały kolumnę samochodów. Przywiezionych, ciężko chorych leczonych w szpitalu PCK założonym przez dr Ryszarda Brauna przy ul. Długiej 22-23 (obecnie Kosynierów Gdyńskich). Nie wszystkich jednak udało się uratować. Zmarli zostali pochowani na cmentarzu Świętokrzyskim.

Rozmowa dyrektor Ewy Pawlak z rzeźbiarką Zofią Bilińską dotyczyła trwającej prawie rok pracy nad Pomnikiem Więźniarek Ravensbrück. – Przygotowaną bazę z białego cementu należało nakładać stopniowo, w małych ilościach i dalej precyzyjnie formować każdy detal aż do osiągnięcia wyobrażonego kształtu – dzieliła się tajnikami pracy Zofia Bilińska. Pomnik powstał staraniem Zofii Nowakowskiej. W jego poświęceniu 26 października 1990 roku wzięły udział byłe więźniarki – Janina Rudawiec-Nowaczyk i Kamila Janowicz-Sycz „Kama”.

Spotkanie „Kobiecy dialog z przeszłością” zorganizowało Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim przy współpracy Rady Kobiet Województwa Lubuskiego i Związku Literatów Polskich Oddział Gorzów Wielkopolski. Celem planowanych dorocznych spotkań z inicjatywy społeczniczki Renaty Ostrzeniewskiej jest przybliżenie sylwetek kobiet związanych z historią, dziedzictwem i kulturą naszego regionu.

Tekst i foto: Helena Tobiasz

Więcej: http://wandamilewska.pl/?p=11303

http://wandamilewska.pl/?p=10702

http://wandamilewska.pl/?p=12786

41 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.